Tag Archives: Ајман ал Завахири

Талибанците потврдија: Лидерот на Ал Каеда убиен во Кабул

Талибанските власти во Авганистан денеска потврдија дека лидерот на Ал Каеда, Ајман ал Завахири, бил убиен во неделата во Кабул со проектил истрелан од беспилотно летало и ветија дека ќе започнат истрага. Неименуван талибански функционер претходно денеска најави дека ќе ги испита „американските тврдења“ дека лидерот на Ал Каеда Ал Завахири бил убиен во напад на американско беспилотно летало во ...

Read More »