Tag Archives: Александар Николоски

Николоски: Уставни измени под бугарски диктат ни пред ни после избори нема да има, ВМРО- ДПМНЕ нема да дозволи

„Година ипол трае оваа приказна и уставни измени под бугарски диктат нема и нема да има. Ова е затворено прашање“, истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во интервју за „Радио Слободна Европа“. „Го затворивме тоа прашања, уставни измени нема да има. Беспредметно е воопшто да влегуваме во тези и хипотези кои што единствена цел имаат да се замајува јавноста од ...

Read More »

Николоски на средба со Јохан Вадефул, висок претставник во германскиот Бундестаг

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски денеска оствари средба со заменик шефот на парламентарна група на ЦДУ/ЦСУ кој е одговорен за надворешната политика, Јохан Вадефул. Николоски, како што пишува на својот Фејсбук профил разговарал за актуелната политичка ситуација и злоупотребата на европското знаменце. Неговата објава ја пренесуваме во продолжение: Средба со Јохан Вадефул, заменик шефот на парламентарна група на ЦДУ/ЦСУ во ...

Read More »

Николоски: Во Стразбур има најмалку 17 нови тужби од Македонците против Бугарија

Во Советот на Европа има огромно разбирање за Македонија. Бугарија во моментов е во пост мониторинг, можеби ќе биде и вратена во мониторинг поради кршење на основните човекови права на етничките Македонци како што беше кажано од страна на известителот за Бугарија, се работи за докажана пратеничка од Исланд која го прави извештајот за Бугарија, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар ...

Read More »

Николоски пред Совет на Европа – Радев и Јотова спроведуваат екстремна политика на национално негирање кон Македонците во Македонија, Албанија и Бугарија (ВИДЕО) 

Во извештајот е правилно напишано дека за да се спротивставиме на овие предизвици за основните вредности што Советот на Европа има за цел да ги поддржува, извештајот повикува на зајакнато придржување кон основните вредности. Ова вклучува зајакнување на законодавството за спротивставување на екстремно десничарскиот екстремизам, подобрување на образованието и медиумската писменост и борба против онлајн радикализацијата. Во Нацрт-резолуцијата се нагласува ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски заедно со потпретседателите Николоски се сретнаа со Дејвид Гир, амбасадор на Европската Унија во Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска заедно со потпретседателите Александар Николоски и Тимчо Муцунски се сретнаа со Дејвид Гир, амбасадор на Европската Унија во Македонија. Претседателот Мицкоски и потпретседателите Николоски и Муцунски на средбата со Гир разговараа за идните проекти и цели од значење за граѓаните и државата, при што акцент беше ставен на подобрување на квалитетот на живот на ...

Read More »

Николоски: Чест ми е што сум избран за известител од Советот на Европа за БиХ

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во радио Лидер зборуваше дека тој е избран од Советот на Европа за известител за БиХ и потенцираше дека за него тоа е огромна чест и дека тоа е резултат на негов личен напор. Навистина е една посебна чест да прв пат на било кое ниво, било кој политичар од Македонија, кај ...

Read More »

Николоски: Бугари во Албанија нема! Има само Македонци

Бугари во Албанија нема! Има само Македонци од кои ненародната власт се откажува! Кога Македонија не работи, ќе работи асимилаторската политика на Бугарија! Наместо да ги спроведе пресудите на Европскиот суд за човекови права од Стразбур со кои се бара признавање на Македонците во Бугарија и нивното право на здружување и мајчин македонски јазик, Бугарија бара непостоечки Бугари во Албанија, купувајќи ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски, заедно со потретседателот Николоски и членот на ИК Милошоски, на средба со специјалниот пратеник на Германија за Западен Балкан, Сарацин

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со потретседателот на партијата Александар Николоски и членот на ИК Антонијо Милошоски, денеска се сретнаа со специјалниот пратеник на Германија за Западен Балкан, Мануел Сарацин. Како што соопшти Мицкоски, на средбата разговарале за актуелните политичко економски состојби во државата и реалните предизвици со кои се соочуваат граѓаните. Истакнав дека со последните измени на кривичниот ...

Read More »

Александар Николоски за порталот „Фокус“: Борба со корупција за членство во ЕУ

Неделава која што помина беше динамична како ретко кога во август. Вадењето на чисто на СДСМ и ДУИ дека немаат и нема да имаат никогаш 2/3 мнозинство за промена на Уставот под бугарски диктат е веста на само на неделата или на месецот туку на самостојноста на Македонија. Покажа ВМРО-ДПМНЕ дека може да се опстои на своите програмски и идеолошки ...

Read More »

Николоски: ВМРО е национален проект на македонскиот народ, колку е посилно ВМРО, толку ќе е посилен и македонскиот народ

Беше задоволство да се биде во македонското Собрание затоа што конечно се стави точка. Со оваа точка настрана од нашите внатрешни состојби ние праќаме сериозна порака до сите наши пет соседи дека веќе играње со Македонците нема, а особено кога ВМРО-ДПМНЕ е силно, истакна истакна Александар Николоски, пратеник и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ при вчерашното гостување во емисијата „Вечерното шоу на Богдан ...

Read More »