Tag Archives: Авион

Русија ќе изгради најголем амфибиски противподморнички авион

Нов вид џиновска морска птица ќе патролира на рускиот брег – вооружена со 6,5 тони муниција и најсовремени системи за набљудување. Нејзината мисија: да се лоцираат и неутрализираат непоканетите гости кои демнат под површината на водата. Се планира воскреснување на советскиот А-40 „Албатрос“ (НАТО кодификација Mermaid (Сирена) и да се врати во редовите на руската војска до почетокот на раните ...

Read More »