Tag Archives: Австралиа

Министерката за надворешни работи на Австралија Џули Бишоп ќе ја посети Република Македонија

Министерката за надворешни работи на Австралија Џули Бишоп ќе престојува во Република Македонија, во рамки на нејзината посета на Источна Европа планирана од 9 до 15 јули. Ма време на посетата, Бишоп, како што се најавува на официјалната веб страница на австралиското МНР, ќе се сретне со премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров и со претставници на ...

Read More »

Македонската снаа Џесика Стојковски стана пратеник во Западна Австралија

  На неделниве парламентарни избори во Западна Австралија, македонската снаа Џесика Стојковска, сопруга на Македонецот Сиљан Стојковски, стана пратеник од Лабуристичката партија од изборната единица Кингсли во Перт. Државната изборна комисија на Западна Австралија соопшти дека таа доби 11.250 гласа или 50,66%. Џесика по потекло е од Англија, мајка на две деца, зборува одлично македонски јазик. Македонците во Западна Австралија ...

Read More »