Tag Archives: Балкан

Македонија: Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ-Западен Балкан во Скопје

Судство со професионалци во кои ќе се има доверба, темелни реформи во правосудните институции, изборни реформи за слободни и фер избори, подобрување на условите во затворите на ниво што го бара Советот на Европа, како и ефикасна борба со организираниот криминал. Ова се пораките од финското претседателство со Унијата и евркомесарот за правда Вера Јоруева од првиот ден од министерски ...

Read More »

Заев, Вучиќ и Рама усвоија Декларација за слободен проток на стоки и луѓе

  Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерите на Македонија и на Албанија, Зоран Заев и Еди Рама денеска во Нови Сад усвоија заедничка Декларација, која се базира на имплементација на четири основни клучни слободи на ЕУ на Западен Балкан – за слобода на проток на стоки, капитал, услуги и луѓе. Со неа, како што јави дописникот на МИА, со ...

Read More »

Превозниците од Македонија, Албанија и Србија  натоварени со контроли и документи

Границите, двојните контроли и непризнавањето на исти документи што ја следат стоката се основните пречки коишто сега го забавуваат движењето на возилата и ги прават неконкурентни превозниците од  Македонија, Албанија и Србија, оценуваат од Асоцијацијата на здруженија на работодавачите на превозните трговски друштва Макматранс во пресрет на трилатералната средба што за утре и задутре во Нови Сад ја закажа српскиот ...

Read More »

Нерешителноста на ЕУ околу Балканот ја подрива нејзината политика

Надежите за влез во Европската Унија сѐ повеќе се намалуваат за Албанија, откако земји како Франција и Холандија го губат интересот за проширување на ЕУ кон Западен Балкан, и покрај повиците на Европската комисија за почеток на процесот на пристапување, пренесува „Јуроњуз“. Премиерот на Албанија, Еди Рама, го искажа своето незадоволство во врска со ситуацијата, додавајќи дека приклучувањето кон Европа ...

Read More »

ОН: Во Македонија живеат најнесреќните луѓе на Балканот

Според најновите истражувања на ОН “World Happiness Report“ најсреќните луѓе во светот живеат во Финска, Данска и Норвешка. Исланд, Холандија, Швајцарија, Шведска, Нов Зеланд, Канада и Австрија се другите земји од Топ-10 најсреќни. САД е на 19-та позиција, Русија на 68 место, а Кина е 93-та. Извештајот ги рангира земјите врз основа на конечниот индекс на среќа, а таа е ...

Read More »

Улогата на граѓанските организации на Балканот

Економските проблеми на Балканските земји починаа да се наоѓаат меѓу најтештите прашања за владите од регионот. Граѓаните на Балканските земји кои со националистички реторики  во врска со политичките  проблеми долги години се осудени да живеат во услови на низок просперитет, како да се подготвени да ја прекинат својата поддршка на секоја влада која не е успешна на економски план. Меѓутоа, владите во ...

Read More »

Започнаа преговорите за взаемно признавање на дипломите на Западен Балкан

Западен Балкан започна преговори за взаемно признавање на стручните квалификации на доктори по медицина, стоматолози, архитекти и градежни инженери. Преговорите беа отворени на првиот состанок на главните преговарачи кои во вчера во Брисел се сретнаа со Советот за регионална соработка. Очекуваниот исход од преговорите е да дојде до склучување на договор за взаемно признавање, со кој ќе се воспостават заеднички ...

Read More »

Средба на балканските министри за одбрана во Австрија

Министрите за одбрана на балканските земји утре ќе учествуваат на самит во Грац, каде домаќин ќе биде австрискиот министер Марио Кунасек. На средбата, според најавите, ќе учествуваат министрите за одбрана на Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Србија и Црна Гора. Целта на средбата е Кунасек да ги информира балканските колеги за заклучоците од неодамнешниот состанок на министрите за одбрана на ...

Read More »

Македонија е втора во Балканот според резервите на злато

Лидер во регионот со златни резерви е Србија, поседува околу 20 тони злато. Македонија е втора со 7 тони. На трето место во е Словенија со 3,5, а потоа следува Босна и Херцеговина со 3 тони злато. Хрватска нема ни грам злато во своите резерви. Уште во 2001 година Хрватската народна банка ги продаде сите резерви на злато (13 тони) за ...

Read More »