Tag Archives: балканска рута

Албанија нова рута на имигрантите, Фронтекс на границата со Грција

  Фронтекс, Европската агенција за заштита на границите наскоро ќе распореди 45 полицајци на границите на Албанија за да го спречи можниот нов бран на емигранти, изјави Фабрис Легери од Фронтекс. Италија ги заоструга критериумите, 35 мигранти загинаа откако се преврте брод во близина на брегот на Тунис. Албанија е една од земјите преку која нелегалните емигранти сакаат да влезат ...

Read More »

Балканската мигрантска рута треба да остане затворена

Претседателка на Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ изјави дека балканската мигрантска рута треба трајно да остане затворена. Таа ова го изјави, во текот на вториот ден од учеството на безбедносната конференција „GLOBSEC 2017“, во Братислава, пренесе ХРТ. Доколку одредени земји примат одреден број мигранти или азиланти, тие можат директно и многу поевтино, без помош на трговците со луѓе, да дојдат до овие ...

Read More »