Tag Archives: Бенјамин Нетанјаху

Нетанјаху најави борба до целосна победа по смртта на 21 војник

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, изразувајќи жалење за смртта на 21 војник во најкрвавиот поединечен напад во Газа, денеска најави дека армијата ќе се бори до „целосна победа“. На платформата Икс, Нетанјаху објави дека денеска е „еден од најтешките денови од почетокот на војната“. Тој, исто така, најави дека војската ќе започне истрага за нападот, во кој палестинските екстремисти истрелаа ракетна ...

Read More »

Нетанјаху е победник на израелските избори

Бенјамин Нетанјаху победи на израелските избори. Неговиот десничарски религиски блок обезбеди 64 од 120 места во парламентот по пребројувањето на сите гласови. Ликуд, партијата на 73-годишниот поранешен премиер, ќе биде најголемата партија во израелскиот парламент Кнесет со 32 пратенички места, што е повеќе од 24 места колку што освои партијата Јеш Атид (Има иднина) на премиерот во заминување Јаир Лапид, ...

Read More »

Крај на 12-годишното владеење на Нетанјаху: Израел доби нова влада

Израелските пратеници денеска ја изгласаа новата коалициска влада, со што означија и крај на 12 последователни години владеење на Бенјамин Нетанјаху. Новата влада која ќе ја предводи коалицијата „Промена“ обединува осум партии од левицата, центарот, десницата и една арапска формација. Тие меѓусебе имаат идеолошки разлики и кревко мнозинство, за што доказ е и тесниот резултат од вечерашното гласање. Владата беше ...

Read More »

Ракетен напад на Хамас врз Тел Авив, Нетанјаху најави контраофанзива

Властите на Хамас соопштија дека испукале 130 ракети кон Тел Авив, откако претходно палестинската организација се закани дека ќе го ракетира Тел Авив доколку продолжат ударите врз Газа. Откако две израелски жени беа убиени, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска предупреди дека неговата земја ќе ги засили нападите врз исламистичките владетели од Хамас во Газа. Армијата од вчера изврши стотици напади ...

Read More »

Нетанјаху победи на изборите во Израел, но нема мнозинство

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, води на парламентарните избори, но тој сè уште го нема потребното мнозинство за формирање на владата, на третите избори во период од една година. Во меѓувреме, резултатите покажаа дека Нетанјаху нема парламентарно мнозинство и најверојатно овој резултат е политички ќорсокак. Победата е особено слатка затоа што беше освоена и покрај сите тешкотии – рече Нетанјаху во ...

Read More »

Израелскиот претседател побара од Нетанјаху да формира влада

  Израелскиот претседател денеска му наложи на премиерот Бенјамин Нетанјаху да формира нова влада по минатонеделните избори, на кои немаше јасен победник, соопшти неговиот кабинет. Објавувањето уследи по заедничката средба меѓу претседателот Реувен Ривлин, Нетанјаху и назначениот премиер Бени Ганц. Конечните резултати од повторените избори во Израел покажуваат дека владејачката партија Ликуд добила уште едно место во Парламентот, но тоа ...

Read More »

Нетанјаху победи на изборите во Израел

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху победи на парламентарните избори, обезбедувајќи рекорден петти мандат на оваа функција, јавуваат израелските медиуми, по преброените 96 насто од гласовите. Неговата десничарска партија Ликуд освои 37 места во Кнесетот, додека партијата на неговиот ривал Бени Ганц освои 36 пратеници. Поради тоа што ниту една партија нема мнозинство во парламентот од 120 места, Нетанјаху е во силна ...

Read More »