Tag Archives: бразил

Во Бразил запленети 617 килограми кокаин во пакети со логото „ФК Елбасан“

Полицијата во Бразил запленила 617 килограми кокаин а на пакетите во кои била стои логото на Спортскиот клуб“Елбасан“,од истомениот албански град, што наведува на фактот дека таа требало да стигне во Албанија, пренесе тиранската телевизија Ора њуз. Пратката била скриена под поставен дополнителен под на камион. Вредноста на дрогата се пресметува на девет милиони долари,-наведува телевизијата. Возачот на камионот изјавил ...

Read More »

Пожар го уништи 200 години стариот Национален музеј на Рио де Женерио (ВИДЕО)

Голем пожар ја уништи поранешната бразилска кралска палата, во која е сместен Националниот музеј, најстарата научна институција во земјата и најголемиот природонаучен и историски музеј во Латинска Америка.Според извештаите, нема повредени во големиот пожар кој ја уништи зградата на Националниот музеј на Бразил во Рие де Жанеиро. Тој е најстарата научна институција во земјата и најголемиот природонаучен и историски музеј ...

Read More »

Иванов-Темер: Поттик за стопанската соработка меѓу Македонија и Бразил

  Постигнавме визна либерализација за нашите граѓани, ја поттикнавме стопанската соработка и веќе до институциите на Бразил е поднесена правната рамка за регулирање на нашите билатерални односи, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по средбата со претседателот на Бразил, г. Мишел Темер. Македонскиот претседател истакна дека ова е историска посета чиј повод е отворањето на првата амбасада на Република ...

Read More »

Претседател на Македонија во вторник официјално ќе ја отвори амбасадата во Бразил

Претседател на Република Македонија Д-р Ѓорге Иванов од 11 до 15 декември ќе престојува во официјална посета на Бразил, во рамките на која во вторник во Бразилија официјално ќе ја отвори амбасадата на Република Македонија. Покрај свеченото отворање на првото македонско дипломатско претставништво во Јужна Америка, Иванов истиот ден ќе биде примен и од својот бразилски колега Мичел Темер. Шефот ...

Read More »