Tag Archives: дебар

Првпат три искушенички во манастирот „Св. Горгиј Победоносец“ во Рајчица ќе бидат причислени кон светиот монашки собор

Познатиот дебарски манастир „Св. Горгиј Победоносец“,кој се наоѓа во селото Рајчица, на околу два километра од градот утре го одбележува патронот, Светиот великомаченик Георгиј Победоносец. -Во навечерието на споменот на Светиот Великомаченик Георгиј вечерва ќе се отслужи празнична вечерна богослужба. За време на богослужбата, за првпат во историјата на Обителта, три искушенички од Рајчичката света Обител ќе бидат причислени кон ...

Read More »

Познатиот дебарски манастир во Рајчица „Св. Ѓорѓи Победоносец духовно светило на православието 

  Рајчица е мало село со само неколку жители. На само два километри од Дебар, Република Македонија на надморска висина од околу 700 метри, сместено на самиот брег на Дебарското Езеро, ова село има ни помалку ни повеќе туку четири цркви, вклучувајќи го и еден од најпознатите манастири кај нас – Свети Георгиј Победоносец. Другите цркви, Свети Варвара, Свети Атанасија ...

Read More »

Одбележана манастирската слава на „Свети Георгиј Победоносец“ во село Рајчица, Дебар

Манастирот „Свети Георгиј Победоносец”, во дебарското село Рајчица, ја одбележа манастирската слава, Воздвижението на чесниот и животворен Крст Господов – Крстовден. Одбележувањето почна синоќа со свечена и празнична вечерна богослужба, на која на крај проследен од стиховите на празничниот тропар и раскошно украсен со цвеќе, беше изнесен на вход крстот со честичка од Чесното Дрво и потоа повторно внесен во ...

Read More »

Познатиот дебарски манастир во Рајчица „Св. Ѓорѓи Победоносец“ го чува Светиот крст

  Познатиот дебарски манастир „Св. Ѓорѓи Победоносец“, кој се наоѓа во селото Рајчица, на околу два километра од градот утре посебно ќе чествува. Така е секогаш кон крајот на септември кога се прославува големиот православен христијански празник посветен на Воздвижението на чесниот и животворен Крст Господов а кој народот традицонално го нарекува- Крстовден. Причината е голема бидејќи оваа манастирска слава ...

Read More »

Дебарско Езеро мека за рекреација и водни спортови

 Географските карактеристики, климата, богата флора и фауна, го чинат Дебарското Езеро едно чудесно богатство, кое полека, но сигурно, станува мека не само за дебрани кои од жештините наоѓаат спас тука, туку и за многуте гости, печалбари кои се уште се во родниот крај, рекреативните риболовци и спортовите на вода.И во текот на ова лето, градската плажа бешe преполна. Во овој ...

Read More »

Почна годинешниот летен камп по веронаука во „Свети Георгиј Победоносец“ во дебарското село Рајчица

  Во манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во дебарското село Рајчица, во тек е првата смена од годинешниот летен камп по веронаука. Први гости на сестринството, во овој преубав манастир, се педесеттина девојчиња од Скопје. Ова лето планирани се вкупно осум смени,кои во просек ќе ги посетуваат по педесеттина деца од многу градови на Македонија а ќе бидат гости на Бигорскиот ...

Read More »

Манастирот Св. Јован Бигорски со видео посветено на Неделата на простувањето – Прочка (ВИДЕО)

Манастирот Св. Јован Бигорски, подготви видео со наслов „Умилителна Вечерна на простувањето – Прочка во Бигорски“, во кое се искористени материјали од минатогодишното празнување во Бигорски, за време на Неделата на простувањето – Прочка. Од особено значење е тоа дека, богослужбата од ваков вид, всушност е една древна традиција која оставила силен впечаток меѓу нашиот народ. На тој ден луѓето се охрабрувале да си ...

Read More »

Ексклузивно божиќно интервју со архимандрит Партениј на бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител“

Колку манастирот е посетен за Божиќ и како се подготвувате за празникот? Бигорски одамна стана едно од омилените места за собирање на православните верници за време на големите празници, секако поради тоа што манастирот има многу свои духовни чеда, од кои дел доаѓа и на празничното бдение за Рождеството Христово. Но би сакал да напоменам дека голем дел од нашите ...

Read More »

Тирана ќе биде поблиску до Македонија за 100 километри

Албанската влада го отвори тендерот за изградба на патот „Арбери“, кој ја поврзува Тирана со најблиските албански градови до границата со Македонија. Овој пат треба да ја намали оддалеченост на Тирана од македонската граница Блато кај Дебар од 178 на 70 километри. Тендерот се распишува во висина од 250 милиони евра и ќе се гради со партнерството на државата и ...

Read More »

Во Струга се одржа најмасовната литија за Ѓурѓовден

  Неколку илјади граѓани, православни верници од Струга, Охрид, и цела Македонија како и Македонци од Албанија по осми пат излегоа на Ѓурѓовденската литија низ централните улици на Струга и им се поклонија на моштите и на светата икона на Свети Георгиј Победоносец. Свечената Ѓурѓовденската литија, што е дел од културното наследство на Република Македонија ја предводеше полициско возило, со ...

Read More »