Tag Archives: Епископот Антаниски и Игумен на Свештената Бигорска Обител г. Партениј

Да ги симнеме планините на гордоста

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископот Антаниски и Игумен на Свештената Бигорска Обител г. Партениј, изговорено на Вечерната богослужба за празникот Усекновение на Чесниот Претеча, петок, 10 септември 2021 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Чесни отци, Преподобни браќа монаси и сестри монахињи, Благочестиви Христијани, Му благодариме на Господа што и ова година Неговиот славен Пророк, ...

Read More »