Tag Archives: Еу

Австрија го продолжува рокот за гранична контрола со Словенија и Унгарија

Австриското Министерство за внатрешни работи соопшти дека за шест месеци ја продолжува контролата долж границата на Австрија со Словенија и Унгарија. Во моментов австриските власти ја контролираат и границата со Чешка и Словачка. На границата со другите соседни земји на Австрија се врши „интензивна контрола во пограничните области“, се вели во соопштението. „Контролата на границите е важен инструмент на полицијата ...

Read More »

Претседателот Стево Пендаровски ја прими претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен, која престојува во посета на Македонија

Претседателот Стево Пендаровски ја прими претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен, која престојува во посета на Република Македонија. На средбата беше разговарано за процесот на пристапните преговори на земјава за членство во Европската Унија, за актуелните политички случувања во Македонија и за тековните состојби во регионот. Во таа насока беа разменети информации за натамошните фази во преговорите по ...

Read More »

Австрија воведува контроли на границата со Чешка поради бранот илегални мигранти

Австрија денеска ќе воведе стационарни контроли на границата со Чешка, со цел да се спречи приливот на илегални мигранти, соопшти Министерството за внатрешни работи. Потегот е преземен откако Германија пред два дена најави гранични контроли со Чешка, Полска и Швајцарија за да се справи со приливот на илегалните мигранти. Новите контроли на чешката граница ќе бидат во сила најмалку 10 ...

Read More »

Османи: Регионот мора да ги засили напорите за реализација на внатрешни реформи

Берлинскиот процес еволуираше во водечка платформа за регионална соработка која носи голема политичка и економска тежина и служи како движечка сила за регионалната соработка, но и му помага на регионот да ја оствари својата стратешка цел – целосна интеграција во Европската Унија, рече шефот на дипломатијата Бујар Османи во обраќањето на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите учеснички ...

Read More »

Челниците на европските институции едногласни за проширувањето

Процесот на проширување мора да се забрза, а Унијата да се подготви за нови членки – ова е главната порака од челниците на институциите на ЕУ на неформалниот самит во Гранада. Таму денеска се собра политичкиот врв на земјите-членки, а главна тема на дискусија е токму проширувањето, но и миграциите. Според претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен, домашна ...

Read More »

Вархеји од Тирана: Се случува членството на Албанија во ЕУ, подготвени сме да се прошириме

Комесарот за проширување за ЕУ, Оливер Вархеји, кој денеска учествува на состанокот на министрите за надворешни работи во рамки на Берлинскиот процес, што се одржува во Тирана, изјави дека „членството на Албанија во ЕУ се случува“, додавајќи дека „од 1 јануари следната година ЕУ е подготвена да биде домаќин на новите држави од Западен Балкан“, јави Топ чанел. -Во декември, ...

Read More »

Членките на ЕУ постигнаа договор за згрижување бегалци и мигранти

Земјите-членки на Европската унија денеска постигнаа договор за споделување на задачата за згрижување бегалци и мигранти во кризни ситуации. Многу сум среќна што земјите-членки сега се договорија за регулирање на кризата, што е важен дел од сложувалката во пактот за миграција и азил, изјави шведската министерка за миграција Марија Малмер Стенергард, пренесоа британските медиуми. Таа посочи дека сега може да се ...

Read More »

Eвропската Комисија покренува инвестициски пакет од 2,1 милијарди евра за Западен Балкан

Европската комисија денеска го промовираше новиот финансиски пакет за поддршка на 14 водечки инвестициски проекти во областа на транспортот, енергијата, животната средина, човечкиот капитал и поддршката на приватниот сектор во Западен Балкан, во вредност од 2,1 милијарди евра. Како што се наведува во соопштението објавено на веб-страницата на Европската комисија, тоа е петти инвестициски пакет во рамки на Економскиот и ...

Read More »

Крушево и Елбасан го презентираа проектот за прекугранична соработка

Проектот за прекугранична соработка „Крушево и Елбасан – призната туристичка прекугранична дестинација“ е еден од најуспешните од третиот повик на ИПА програмата што ја финансира Европската унија, беше истакнато на денешната презентација на Проектот на полетувалиштето на Мечкин Камен на кое присуствуваа евроамбасадорот Дејвид Гир, од министерството за локална самоуправа и градоначалниците на Елбасан и на Крушево. Ова е моја ...

Read More »

ЕУ и Албанија одржаа Совет за стабилизација и асоцијација

Комесарот за добрососедска политика и проширување Оливер Вархеји се надева дека во втората половина од годинава ќе има големи случувања во патувањето на Албанија кон Европската унија (ЕУ). Тој денеска во Тирана одржа заедничката прес-конференција со високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел и албанскиот премиер Еди Рама. Во Тирана ...

Read More »