Tag Archives: Еу

ЕП ќе отвори канцеларија во Западен Балкан за подобро да го контролира проширувањето на ЕУ

Европскиот парламент планира да отвори нова канцеларија во Западен Балкан со цел да се подобри контролата врз процесот на проширување, објави порталот „Еурактив“. Во документот усвоен на пленарната седница на ЕП во Стразбур оваа недела се наведува дека отворањето на нова канцеларија на Западен Балкан е со цел да се понуди поголема поддршка на патот на европската интеграција на земјите ...

Read More »

ЕУ одвои 13,79 милиони евра за прекуграничен одржлив развој во Албанија и Македонија

Преземајќи значаен чекор за целите за пристапување кон Европската унија, Македонија и Албанија денеска заедно ја започнаа Програмата за прекугранична соработка ИПА 3 во Корча. Финансирана од ЕУ со буџет од 13,79 милиони евра, оваа Програма ја потенцира ангажираноста на двете земји да се усогласат со стандардите на ЕУ за одржлив развој и регионална интеграција до 2027 година. Дополнително на ...

Read More »

Јурова: Земјите од Западен Балкан заслужуваат сериозно да бидат сфатени од ЕУ

Заменик-претседателката на Европската комисија, комесарката за вредности и транспарентност, Вера Јурова, денеска во Прага изјави дека земјите од Западен Балкан заслужуваат Европската унија сериозно да ги сфати нивните амбиции да станат членки и затоа очекува да се забрза постепената интеграција. Проширувањето не е процес без ризик. Очигледно е дека со понудата да ги примиме Украина, Молдавија и Грузија, влегуваме во ...

Read More »

Усвоен мандатот на Советот на ЕУ за Планот за раст на Западен Балкан

Амбасадорите на земјите – членки на Европската унија го усвоија преговарачкиот мандат на Советот на ЕУ за Инструментот за реформи и раст за Западен Балкан. Усогласувањето со надворешната политика на ЕУ станува важен елемент при одлучувањето за распределбата на финансиските средства од Планот за раст за регионот. „Плаќањата ќе бидат предмет на строги услови во однос на постигнување на реформите ...

Read More »

Значителен пораст на илегалните гранични преминувања кон ЕУ во 2023 година

Бројот на илегални гранични преминувања на надворешната граница на ЕУ во 2023 година достигна вкупно приближно 380.000, според прелиминарните пресметки на Фронтекс. Ова го означува највисокото ниво од 2016 година и претставува зголемување од 17 отсто во однос на бројките во 2022 година, што укажува на постојан нагорен тренд во последните три години. Централниот Медитеран беше најактивната миграциска рута кон ...

Read More »

Постигнат договор за реформата на системот на ЕУ за азил и миграција

Претставници на шпанското претседателство со Советот на ЕУ и на Европскиот парламент утрово постигнаа договор за основните политички елементи на петте клучни регулативи кои темелно ќе ја ревидираат правната рамка на ЕУ за азил и миграција, со што се воведуваат значително построги процедури за доделување азил. Шпанскиот министер за внатрешни работи Фернандо Гранде-Марласка Гомез по постигнатиот договор истакна дека тој ...

Read More »

Европскиот совет: Отворање на пристапни преговори со Украина и со Молдавија, кандидатски статус за Грузија

Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел пред малку на Твитер објави дека Европскиот совет одлучил да се отворат пристапни преговори со Украина и со Молдавија. Засега не се познати детали кога ќе се одржи првата меѓувладина конференција, ниту кога ќе биде усвоена преговарачката рамка. Исто така, статус на кандидат доби и Грузија, а ЕУ ќе отвори преговори со БиХ кога ...

Read More »

Австрија го продолжува рокот за гранична контрола со Словенија и Унгарија

Австриското Министерство за внатрешни работи соопшти дека за шест месеци ја продолжува контролата долж границата на Австрија со Словенија и Унгарија. Во моментов австриските власти ја контролираат и границата со Чешка и Словачка. На границата со другите соседни земји на Австрија се врши „интензивна контрола во пограничните области“, се вели во соопштението. „Контролата на границите е важен инструмент на полицијата ...

Read More »

Претседателот Стево Пендаровски ја прими претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен, која престојува во посета на Македонија

Претседателот Стево Пендаровски ја прими претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен, која престојува во посета на Република Македонија. На средбата беше разговарано за процесот на пристапните преговори на земјава за членство во Европската Унија, за актуелните политички случувања во Македонија и за тековните состојби во регионот. Во таа насока беа разменети информации за натамошните фази во преговорите по ...

Read More »

Австрија воведува контроли на границата со Чешка поради бранот илегални мигранти

Австрија денеска ќе воведе стационарни контроли на границата со Чешка, со цел да се спречи приливот на илегални мигранти, соопшти Министерството за внатрешни работи. Потегот е преземен откако Германија пред два дена најави гранични контроли со Чешка, Полска и Швајцарија за да се справи со приливот на илегалните мигранти. Новите контроли на чешката граница ќе бидат во сила најмалку 10 ...

Read More »