Tag Archives: Европа

Европа добива комесар за одбрана

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ќе назначи „комесар за одбрана“ доколку ја задржи функцијата по изборите во ЕУ во јуни, рече таа во саботата. „Да бев претседател на следната Европска комисија, ќе имав комесар за одбрана“, рече фон дер Лајен на конференцијата за безбедност во Минхен. Фон дер Лајен и нејзините 27 комесари не се директно избрани ...

Read More »

Министерот за одбрана: Германија мора да биде подготвена за можна војна во Европа

Германскиот министер за одбрана, Борис Писториус предупреди дека „може да има закана од војна во Европа“ додека го бранеше одговорот на неговата администрација на новите закани, вклучувајќи ја руската агресија и војната на Блискиот Исток. Говорејќи за германскиот радиодифузер ЗДФ, Борис Писториус, член на Социјалдемократската партија на канцеларот Олаф Шолц, рече дека нациите како Германија ќе мора да ја зголемат ...

Read More »

Фон дер Лајен: Да ја направиме Европа лидер во дигиталните технологии

Сакаме да ја направиме Европа лидер во глобалното истражување, дизајн, тестирање и производство на полупроводници и во тој контекст отвораме ново поглавје со усвојувањето на Законот за чипови, кој формално ќе стапи во сила на есен, изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лaјен, при посетата на белгиската компанија за производство на наноелектонски и дигитални технологии ИМЕЦ. Законот за ...

Read More »

Историски скок на цената на гасот во Европа на 3.300 долари за 1.000 кубни метри

Цените на фјучерсите на гасот во Европа продолжуваат да достигнуваат рекорди, зголемувајќи се за повеќе од 50 отсто до над 3.300 долари за 1.000 кубни метри, според Лондонската берза ИЦЕ (ICE). Фјучерс цената на најликвидниот центар ТТФ на отворањето на тргувањето беше 2366,8 долари за 1000 кубни метри и бележи постојан пораст во првите минути. Цените се зголемија за речиси ...

Read More »

Снежна бура ја зафати Европа

Крвав снег или црвен снег е можен за викендов во Германија, предупредуваат метеоролозите. Екстремните временски услови ќе ја предизвикаат оваа необична метеоролошка појава, според „СНА вести“. Ќе доаѓа студен воздух од Скандинавија кон северот на Германија и ќе донесе снег и бури, а метеоролозите предвидуваат снег до 40 сантиметри, како и топол воздух од Сахара на југот во таа земја, ...

Read More »

Високиот комесар на ОБСЕ за националните малцинства со препораки за СОВИД-19 кои ја поддржуваат социјалната кохезија

Високиот комесар на ОБСЕ за национални малцинства Ламберто Заниер подготви препораки за владите да ги земат предвид во нивните напори за борба против ширењето на СОВИД-19. Врз основа на искуството од неговата институција, Високиот комесар ги потсетува земјите-учеснички во ОБСЕ дека кохерентните општества се силни општества. Заниер рече: „Бидејќи владите брзаат да воведат мерки за вонредни состојби, исто така е ...

Read More »

Силно невреме низ цела Европа (ВИДЕО)

Еден човек загина, а друг се води за исчезнат откако се превртел брод во Шведска. Невреме го погоди западниот дел од Европа и Британија, има прекин во авионскиот и железничкиот сообраќај, а се затворени и бројни пристаништа. Бурата позната како Кјара најпрво ја погоди  Британија, потоа Франција за да заврши во Полска. Во Германија се откажани стотици летови, само во ...

Read More »

Давид Статник нов претседател на малцинскиот совет во Германија за 2020 година

Лусатскиот Сорбе Давид Статник ќе претседава со малцинскиот совет на четирите автохтони национални малцинства и етнички групи во Германија во 2020 година. Тој го следи претседателот Jonон Хардон Хансен, Дане од јужен Шлезвиг. Хардон Хансен се збогуваше со малцинскиот совет по долгогодишно вклучување, но веќе вети на состанокот на малцинскиот совет во декември дека ќе продолжи да работи за малцинствата ...

Read More »

ЕФА: Да се унапредува автономијата за националните малцинства во Европа

Членовите на Бирото на Европската слободна алијанса одржуваат работна средба на 24 септември во Комором, Република Словачка со претставници на партиите членки на ЕФА од Централна Европа, со цел да разговараат за начините за зајакнување на прекуграничната и прекупартиската соработка во регионот, со посебен фокус на унапредување на автономијата и самоуправа за националните малцинства. После Првата светска војна, многу народи ...

Read More »

Иницијативата за малцинство SafePack изготви законски предлози за Европскиот парламент 

  Федералната унија на европски националности (ФУЕН) го изготви првото резиме на законските предлози засновани на иницијативата за европско граѓанство на малцинство SafePack. Документот на педесет страница, подготвен од тимот на европски правни експерти, вклучува одредби со кои се регулираат сите области на заштита на малцинствата кои се опфатени со иницијативата, како и мотивација на предложените мерки од областа на ...

Read More »