Tag Archives: европска унија

Фронтекс: Во првата половина од годината илегалната имиграција во ЕУ зголемена за 10 отсто

Илегалната имиграција во Европска Унија е зголемена за 10 отсто во првата половина на 2023 година во споредба со истиот период минатата година. Најголем дел од пристигнувањата се по медитеранските рути, соопшти Фронтекс. Според Фронтекс, од почетокот на годината до крајот на јуни имало 132. 370 обиди за влез на територијата на ЕУ надвор од редовните гранични премини, што е ...

Read More »

ЕУ одобри 15 милиони евра помош за реконструкција на 22 училишта во Албанија

Европска Унија и одобри фонд од 15 милиони евра за изградба и реконструкција на училишта урнати или оштетени од земјотресот што Албанија ја погоди на 26 ноември минатата година. Еден ден откако ЕУ одобри фонд во износ од 115 милиони евра за обнова на Албанија, канцеларијата на ЕУ во Тирана и албанската Влада ја потпишаа програмата „ЕУ за училиштата“со фонд ...

Read More »

ЕУ препорачува реформи и соработка во Западен Балкан не опасни изјави

Изјави, кои можат да се толкуваат како политичко мешање во внатрешните работи на соседна држава, не помагаат во градењето добрососедски односи во Западен Балкан, изјави за Танјуг портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич. Таа нагласи дека наместо да се даваат опасни изјави сите во регионот треба да се фокусират на реформите и соработката. Коцијанчич изјави дека високиот претставник на Европската ...

Read More »