Tag Archives: Европската Унија

Шолц во Рим: Земјите од ЕУ треба заедно да одговорат на предизвикот на миграцијата

Земјите од Европската Унија треба заедно да одговорат на предизвикот на миграцијата и да не „ги оставаат сами медитеранските земји“, изјави денеска во Рим германскиот канцелар Олаф Шолц по средбата со италијанската премиерка Џорџа Мелони. „Сите оние во ЕУ кои сакаат да се соочат со предизвиците на миграцијата можат тоа да го направат само заедно. Секој обид да се остави ...

Read More »

ЕУ ги обнови санкциите против Русија до крајот на јануари 2023

Европската Унија одлучи да ги обнови санкциите против Русија за уште шест месеци, па така се продолжени до крајот на јануари 2023 година. Ројтерс пренесува дека оваа одлука, која ја донесоа министрите за енергетика на ЕУ, се однесува на санкциите кои првпат беа воведени во 2014, а значително беа проширени по руската инвазија на Украина во февруари годинава. Во моментов ...

Read More »

Чешка го презема претседавањето со ЕУ

Од денеска, 1 јули, Чешка го превзема претседавањето со ЕУ. Европската Унија ќе ја предводат двајца поранешни ректори на Универзитетот Масарик во Брно, чешкиот премиер Петр Фијала и министерот за европски прашања Микулаш Бек. Главниот фокус на европската агенда до крајот на годината ќе биде решавање на последиците од конфликтот во Украина, мигрантската криза, енергетската безбедност и зајакнувањето на одбраната ...

Read More »

Европската унија одлучи да воведе универзални полначи за уреди

Земјите-членки на Европската унија вчера постигнаа договор за воведување единствен полнач за мобилни телефони, таблети и камери, на кој производителите на телефони и таблети ќе треба да се прилагодат до 2024 година. Планот, кој беше претставен минатата година, беше одобрен вчера, а според проценките на Европската комисија на потрошувачите ќе им заштеди околу 250 милиони долари годишно. „Производителите на телефони ...

Read More »

Од денеска во ЕУ е забранета пластика за една употреба

  Од денес е забранета употребата на производите од пластика за една употреба во земјите-членки на Европската Унија, објави Дојче веле. Со новиот закон за пакувања би требало да се намали количеството на пластичен отпад. Меѓудругото, со законот се опфатени прибор за јадење од пластика, чинии од пластика, сламки, чаши, вклучително и капачиња за чаши, чепкалки за уши и пластични ...

Read More »

Македонија: Претседавачот на Воениот Комитет на Европската Унија, во посета на Генералштабот на Армијата

Претседавачот на Воениот Комитет на Европската Унија, генерал Клаудио Грациано во рамки на неговата официјална посета на Армијата на Република Македонија, која е прва посета на председавач на воен комитет на ЕУ на  нашата држава, денес престојуваше во Министерството за одбрана и генералштабот на Армијата. По пречекот  со високи воени почести генералот Грациано оствари средби со својот домаќин, началникот на ...

Read More »