Tag Archives: Европското првенство

Историја: Македонската фудбалска репрезентација на Европско првенство

Македонската фудбалска репрезентација се пласираше на Европското првенство следното лето, откако ја совлада Грузија со 1-0 на гостувањето во Тбилиси во рамки на финалниот бараж натпревар. Стрелец на единствениот гол беше Горан Пандев во 56-тата минута од натпреварот по една прекрасна акција на Елиф Елмас и Илија Несторовоски. Македонија на својот дебитантски настап на континенталниот турнири ќе игра во рамки ...

Read More »