Tag Archives: Германска амбасада

Македонија: Германската амбасада донира осум респиратори 

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска оствари средба со германската амбасадорка Анке Холштајн по повод обезбедената помош од Амбасадата во справувањето со пандемијата на Ковид-19. Како што информираат од Министерството, станува збор за осум респираторни апарати, тип „дрегер евита В 600“, кои имаат модул и за инванзивна и за неинванзивна нега. „Со оваа донација се зајакнуваат капацитетите на јавните здравствени ...

Read More »