Tag Archives: име

Папандреу: Освен името, Македонија е нашиот природен сојузник

Поранешниот премиер на Грција, Јоргос Папандреу, во интервјуто за грчкиот весник „Етнос“  вели дека ако се тргне настрана името, тогаш Скопје е природен сојузник на Атина. “Доколку сегашните околностите дозволат задоволително решение, пошироката геополитичка ситуација е уште една причина да одиме чекор понапред. Скопје, ако се тргне настрана името, е нашиот природен сојузник. Решавањето на проблемот, ќе ни дозволи повторно ...

Read More »

ОМД: Голем скандал Нимиц вработил грчка асистентка

  Метју Нимиц, специјалниот посредник за решавање на спорот кој Грција го има со името на Македонија Метју, вработил грчкa асистентка, Еленор Деметридис, тврдат од Обединетата македонска дијаспора. Тие му пишале на Нимиц, а тој им вратил дека по неговото пензионирање од компанијата General Atlantic дека му бил доделена асистентка која ќе им помага и на другите пензионирани вработени од ...

Read More »

Нема влез во ЕУ и НАТО без ново име му порача Коѕиас

Грција го поддржува територијалниот интегритет на северниот сосед, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас на заедничката прес-конференција со министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров. Тој ја отфрли можноста Грција да дозволи Македонија да стане членка на ЕУ и на НАТО под привремената референца. Сега Македонија ќе сака да биде членка на повеќе меѓународни организации. Ние тоа ќе ...

Read More »