Tag Archives: индија

Индија наскоро ќе стане трета економска сила во светот

Индија до крајот на деценијата ќе ја престигне Германија по својата економска сила, предвидува агенцијата S&P Global Ratings. Во најновиот извештај на оваа агенција се наведува дека Индија до 2030 година ќе стане третата според обемот светска економија. Индија во моментов е петта економска сила зад САД, Кина, Германија и Јапонија. Сепак, S&P, кој ја зголеми својата прогноза дури и ...

Read More »

Индија лансираше ракета за да го проучува Сонцето (ВИДЕО)

Индија денеска лансираше ракета за проучување на Сонцето, објави тамошната вселенска агенција, по историскиот успех со слетувањето на јужниот пол на Месечината со роверот Чандрајаан-3. Во директен пренос на веб-страницата на Индиската организација за вселенски истражувања (ИСРО), која ја гледаа речиси 500.000 гледачи и со илјадници собрани во галерија за гледање во близина на местото на лансирање, ракетата полета оставајќи ...

Read More »

Министерот за надворешни работи, Османи во Њу Делхи се сретна со Потпретседателот на Индија, Дханкар

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ја започна официјалната посета на Индија со средба со потпретседателот на државата, Џагдееп Дханкар. На средбата беа поздравени пријателските односи меѓу двете земји, како и реафирмирани заемните заложби за зајакнување на соработката, пред се’ во делот на економските врски и бизнис вмрежувањето.  Притоа, Османи нагласи дека и покрај нашите надворешно-политички приоритети, од особена важност ...

Read More »

Пронајдена статуата на Буда која беше украдена од еде храм во Индија

Пронајдена статуата на Буда стара 900 која пред одреден период беше украдена во Индија. Индиската новинска агенција АНИ соопшти дека статуата на Буда која датира од 12 век и беше украдена од еден храм во провинцијата Аруначал Прадеш, беше пронајдена во подрачјето Мајну Ка Тила во Делфи. Дирекцијата за борба против криминал на Делхи соопшти дека уапсиле две лица кои ...

Read More »