Tag Archives: мигранти

Албански брод спаси 36 Авганистанци од Егејското Море

Албанското Министерство за одбрана соопшти дека нивни брод, кој пловел во Егејското Море, спасил 36 Авганистанци кои се обиделе да дојдат до Грција. Албанската министерка за одбрана, Олта Џака, напиша на „Твитер“ дека 19 деца од Авганистан, осум жени и девет мажи се спасени во соработка со албанскиот брод и Фронтекс. Таа исто така напиша дека пронајдените лица се предадени ...

Read More »

Албанската полиција во соработка со Фронтекс откриени мигранти

Албанската гранична полиција во соработка со Фронтекс во изминатите два дена откри 43 мигранти, кои на албанска територија влегле преку зелениот појас на границата со Грција. По извршените неопходни проверки и дадените изјави во Управата за граница и миграција, тие се транспортирани во Центарот за азил во Бабру, кај Тирана. Во близина на селото Трестеник, кај градот Девол, откриени се ...

Read More »

Министерот за безбедност на БиХ: 70 илјади мигранти се движат кон земјите на ЕУ

Речиси 70 илјади мигранти се наоѓаат во Грција и се движат кон земјите на ЕУ, изјави министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Драган Мектиќ, нагласувајќи дека тоа предизвикува загриженост за земјата, бидејќи според него постои можност голем број од мигрантите на патот кон ЕУ да ја одберат балканската рута. Мектиќ вели дека загриженост претставува дневниот прилив на мигранти од ...

Read More »

Во Корча откриени 23 илегални имигранти

Албанската полиција во две одделни акции откри 23 илегални имигранти во подрачјето на Корча. Според граничната полиција од Полицискиот комесаријат Корча, десет од имигрантите биле откриени во селото Трестеник кај Девол, додека седуммина Сиријци, четворца Авганистанци и двајца Мароканци биле приведен во близина на Врбник, влегле од Грција. Дел од имигрантите биле во лоша здравствена состојба. По пружената медицинска помош ...

Read More »

Албанската воена морнарица „Лисус“ спаси 84 мигранти во Егејско Море

  Бродот „Лисус“ на албанската воена морнарица, во водите на Егејско Море, учествувал во две одделни акции во кои се спасени 84 нелегални мигранти, кои пловеле со моторни чамци. Во првата акција синоќа околу 22.00 часот спасени се 39 лица, од нив 31 Палестинец и осум Сиријци. Во втората акција, денска претпладне нешто пред 11.00 часот бродот „Лисус“спасил 45 нелегални ...

Read More »

Чесите го одбија договорот на ОН за мигрантите

Чешка им се приклучила денеска на се поголемиот број на земји на ЕУ кои го одбиле договорот на ОН за регулирањето на движењето на мигрантите ширум светот. Глобалниот пакт за безбедност, уредна и регуларна миграција усвоен е во јули со гласовите на 193 држави, без учество на САД, кој се повлекле минатата година. Владата на Чешка изутринава на гласање одлучила ...

Read More »

Албанија: Брод нa воена морнарица спаси 73 мигранти во Егејското Море

Бродот на албанската Воена морнарица за кус временски рок учествувал во две одделни спасувачки операции во водите на Егејското Море, во кои се спасени 73 илегални мигранти . Како што соопшти албанското Министерство за одбрана, во едната акција биле спасени 33 лица, од кои 19 мажи, шест жени и осум деца од Сирија, Ирак, Кувајт и палестинските територии. Постоела опасност моторниот чамец ...

Read More »

Австрија и Данска бараат отворање кампови за бегалци во Албанија

Австрија и Данска инсистистираат на спроведување на нивниот план за изградба на центри за сместување на емигранти, во трети земји кои не се членки на ЕУ, посебно во Албанија, јавија албански медиуми. Дипломатски извори потврдиле за италијански медиуми дека во тие бегалски кампови ќе бидат сместени азиланти за кои веќе е донесена конечна одлука за нивно депортирање од некоја од ...

Read More »

Македонија: Сузбиена криминална група која организирала криумчарење мигранти за САД и Канада (ВИДЕО)

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал на Министерството за внатрешни работи во координација со Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и коорупција, во соработка со Регионалната канцеларија за безбедност и истраги при Амбасадата на САД во Република Македонија, Европол, Селек, како и полициите на Албанија, Австрија, Шпанија и Бугарија спроведе координирана полициска акција за сузбивање на деветчлена ...

Read More »

Албанската полиција откри група од 50 нелегални мигранти

  Албанската полиција кај Билишта и Врбник е село населено со Македонци откри поголема група нелегални мигранти, групата ја сочинуваат 50 лица од Сирија, Палестина и Иран, кои границата ја минале илегално во близина на преминот Капштица, кај Корча. Нивната цел била само транзит да ја минат албанската територија и преку Црна Гора да го продолжат патот кон некоја од ...

Read More »