Tag Archives: Нато

Бродови на НАТО на воена вежба во Драч (ВИДЕО)

  Два борбени брода на НАТО, впловија во најголемото албанско прстаниште Драч. Нивното пристигнување се поврзува со десетгодишнината од членството на Албанија во Североатлантската алијанса, како и спроведување воена вежба со албанската морнарица. Бродовите се дел од холандската и канадската морнарица и нивното пристигнување, според командантот на француската морнарица Сјоерд Фенстра претставува „признание за придонесот на Албанија, како дел од мисиите ...

Read More »

Командантот на Воздухопловните сили на НАТО во посета на Албанија за базата Кучово

Командантот на воздухопловната команда на НАТО, генерал Tод Волтерс е на посета на Албанија во рамки на почетокот на реализацијата на проектот на НАТО за воздухопловната база во Кучово. Високиот претставник на Северноатланската алијанса најпрво се сретне со началничкот на Генерал-штабот на албанската армија, Бардул Колчаку, а потоа со министерката за одбрана Олта Џачка. Албанската база во Кучово, која одамна е ...

Read More »

Заменичката на генералниот секретар на НАТО на посета во Тирана

Заменичката на генералниот секретар на НАТО, Роуз Готемелер престојува во Тирана за време на посетата се сретна со премиерот Еди Рама, министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати и министерката за одбрана, Олта Џачка, координација на оваа посета лично е задолжен албанскиот амбасадор во НАТО, Вишо Ајази Лика, кој претходно беше прв албански разузнавач. Тој веќе неколку дена е во ...

Read More »

База на Руски и Кинески авиони МИГ во Албанија ќе стане база на НАТО (ВИДЕО)

  Воена база во Кучова, веќе подолго време позната како база на Руски и Кинески „мигови“, симболот на некогашното воено воздухопловство, треба да стане нова воздухопловна база на НАТО пактот, на одушевување на поранешните пилоти кои копнеат повторно да го слушнат звукот на авионските мотори. Албанија во 2005 година „пензионираше“ 225 „мигови“ од советско и кинеско производство, а нејзиниот воздушен ...

Read More »

Рускиот амбасадор во Тирана: За влез на Македонија во НАТО одлучува Македонскиот народ

Прашањето за името на Македонија и членството во НАТО, според рускиот амбасадор во Тирана, Александра Карпуш, треба да биде одлука на Македонскиот народ. Ја исклучувам можноста Русија да се меша во ова прашање, но од друга страна ја советува Македонија да не брза да стане дел од НАТО. “Мислам дека ќе биде многу фер дека прашањето за името на Македонија, ...

Read More »

НАТО во Албанија ќе гради воздухопловна база за Западен Балкан

  НАТО планира да изгради воздухопловна база за Западен Балкан во Кучово, Албанија, тврди албанскиот премиер, Еди Рама. Северноатлантскиот совет ја одобри одлуката за изградба на првата воздухопловна база за Западен Балкан во Албанија. Со средства на Северноатлантската алијанса и во партнерство со Владата на Република Албанија, НАТО ќе инвестира повеќе од 50 милиони евра, само за првата фаза од ...

Read More »

Хавиер Солана: Ставен е на црната листа, забранет му е влезот во САД

Соединетите Американски Држави му го забранија влезот во земјата на поранешниот генерален секретар на НАТО и министер за надворешни работи на Шпанија, откако отпатувал во Иран, една од земјите која што се најде на „црната листа“ на претседателот Доналд Трамп. Солана, кој што требало да одржи говор на Институтот Брукингс во Вашингтон бил одбиен во апликацијата за виза „поради посета ...

Read More »

„Македонија: Евроатлантска интеграција, нови предизвици и можности“ – Конференција во МНР

Во Министерството за надворешни работи на Република Македонија се одржа Конференција на тема: „Македонија: Евро – атлантска интеграција, нови предизвици и можности” во организација на Институтот за геостратешки истражувања и надворешна политика при Министерството за надворешни работи на Република Македонија, во соработка со Европскиот Центар за безбедносни студи Џорџ К. Маршал како и Алумни Асоцијација на Маршал Центар – Република ...

Read More »

Шчербак: Македонија добро да размисли за членството во НАТО

Секоја држава има сопствен избор за градење на националната безбедност без разлика дали тоа е со членство во НАТО или воена неутралност, изјави рускиот амбасадор Олег Шчербак говорејќи пред студентите од Факултетот за безбедност. Секоја земја треба самостојно со референдум и почитување на волјата на мнозинството да одлучи за членство во сојузи. Постојат успешни воено неутрални држави во Европа и ...

Read More »

Руско МНР: Зад акцијата на ЕУ стои НАТО

Руско Министерство за надворешни работи зад акцијата на Европската унија стои НАТО, кој се користи со политика на казнување и се обидува да ја демонизира Русија, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. НАТО стои зад Европската унија. ЕУ е актрактивна политичка конструкција со моќната Северноатлантска алијанса зад себе, истакна Захарова. Таа оцени дека „задачата е да ...

Read More »