Tag Archives: невреме

Во Албанија силно невреме (ВИДЕО)

  Силно невреме проследено со обилен дожд, силен ветер и грмежи синоќа ја зафати Тирана и повеќе градови во централниот и северниот дел на Албанија. Врнежите биле проследени со молњи и силни ветрови. Според мерењата на ВМС, за 10 минути имало 290 молњи. Според оваа Служба, ситуацијата ќе биде ваква најмалку до денеска попладне. ВМС соопшти дека повеќе врнежи од ...

Read More »

Торнадо на Јадранот невреме и во Црна Гора

Силниот ветер кој ја погоди Бока Коорска се намали, но воочена е бура над Луштице, која тргнала кон Будва. Краткотрајното невреме кое синоќа го зафати Тиват, оштети два помали авиони кои биле паркирани на платформата на Аеродромот Тиват. Имено, станува збор за метеролошка појава и помал торнадо кој го зафати тој дел од градот и преврте авион со ознаки Н977 ...

Read More »

Во невреме во Германија 7 лица го загубиле животот

Во невреме 7 лица го загубиле животот во Хамбург и во Берлин во силното невреме што ја зафати Германија. Ветерот кој што дува со јачина од 180 километри на час искорнал дрвја и покриви од куќите. Во Хамбург настрадале двајца кога ветрот искорнал дрвја кои паднале над возилата во моментот кога возачите се наоѓале внатре во возилата. Исто така силниот ветер ...

Read More »

Tајфунот Хато во Кина однесе 12 животи (ВИДЕО)

Tајфунот Хато кој го зафати јужниот кинески регион во близина на Хонг Конг, според последните податоци, загинаа 12 лица. Во Макао загинаа осум лица, меѓу кои и двајцата мажи кои минатата ноќ се пронајдени во паркинг гаражата, а 153 лица се повредени. Тајфунот предизвика и големи поплави, а силниот ветар ги кршеше прозорците и вратите. Многу домаќинства останаа без вода ...

Read More »

Невреме ја зафати Австрија двајца загинати (ВИДЕО)

Силно невреме ја зави Австрија, двајца загинаа, многумина се повредени. Невремето во кое се повредени повеќе од 40. лица беснеело недалеку од Салцбург, а според тамошните жители имало страшна олуја проследена со силен дожд, грмотевици и ветер кои носеле се пред себе.  

Read More »