Tag Archives: првак

Словенија европски првак во кошарка

Кошаркарите на Словенија ја освоија европската титула откако во финалето во Истанбул ја победија Србија со 93:85 (20:22; 36:25; 15:20 и 22:18). Ова за Словенија е прв медал на Европските првенства. Прв играч на финалето беше капитенот на „змајчеки“ Горан Драгиќ кој постигна 35 поени, а во последната минута поради грчеви беше надвор од теренот. Младиот Лука Дончиќ финалето го ...

Read More »

Русија европски првак во одбојка

Репрезентацијата на Русија е нов европски првак во одбојка, откако во финалето во Краков ја победи Германија со 3-2 во сетови. Во финалниот меч кој траеше  траеше 131 минута Русите на два пати водеа во сетови, но германските одбојкари се враќаа. Во петиот сет изедначено беше до 5-5, кога руските одбојкари се одлепија на два поени, предност која ја задржаа за ...

Read More »