Tag Archives: Турција

Петмина исчезнати во поплавите во Турција

По обилните дождови и поплавите на западот на Турција, пет лица се водат како исчезнати, меѓу кои и едно дете, јави државната новинска агенција Анадолија. Поплавите однесоа и бунгалови во одморалиштето во западната провинција Киркларели во близина на границите со Грција и Бугарија. Обилни дождови во понеделникот го погодија и градот Мугла во југозападна Турција, а гром предизвика пожари на ...

Read More »

Ново училиште во Турција ќе го носи името Maкедонија, а училниците ќе се именуваат по македонски градови

Вкупно 63.380.807 денари во Македонија беа собрани за помош на Турција по земјотресот, објави Црвениот крст. Oд собраните средства, 12.427.334 денари, се испратени на сметката за Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина, за помош на настраданото население во Сирија. Црвениот крст на Македонија по направените преговори со Турската Црвената Полумесечина, на заеднички предлог, одлучи собраните хуманитарни средства во ...

Read More »

Бројот на загинати во земјотресите во Турција и Сирија се приближи до 42.000

Бројот на луѓе загинати во разорните земјотреси на границата меѓу Турција и Сирија се приближи до 42.000, додека напорите за пребарување и спасување продолжуваат и по десет дена од потресите. Само во Турција 36.187 луѓе загинаа во 11 провинции, соопшти денеска Турската агенција за управување со катастрофи (АФАД). Заедно со луѓето кои загина во Сирија, вкупниот број стигна до 41.838 ...

Read More »

Ердоган: Најмалку 912 загинати и 5.383 повредени во земјотресот во Турција

Најмалку 912 луѓе загинаа во Турција во земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, остро ревидирајќи ги претходните бројки. Тој додаде дека во земјотресот се повредени 5.383 луѓе. Со најмалку 326 луѓе кои загинаа во деловите на Сирија кои се под контрола на владата, ова го става бројот на загинати во најмоќниот ...

Read More »

Земјотрес од 7,8 степени по Рихтер ја погоди Турција и Сирија

Земјотрес од 7,8 степени по Рихтер ја погоди Турција и Сирија со епицентар во јужна Турција, најсилен во последните 100 години.  Земјотресот бил на длабочина од 17,9 километри. 15 минути подоцна следувал уште еден земјотрес со јачина од 6,7 степени. Според турското Министерство за итни состојби 76 лица загинале, а стотици други се повредени. Според нив земјотресот првично ги погодил градовите ...

Read More »

Македонија и Турција ги врзува традиционално пријателство и партнерство

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери денеска имаше средба со претседателот на Големото национално собрание на Турција Мустафа Шентоп, кој претстојува во дводневна посета на земјава со група пратеници. На средбата присуствуваа потпретседателот на Собранието Хусни Исмаили и генералната секретарка Цветанка Иванова. Џафери изрази задоволство од повторната посета на претседателот Мустафа Шентоп, која се совпаѓа со одбележувањето на ...

Read More »

Турција и Албанија потпишаа седум договори за соработка во различни сфери

Надлежните институции на Република Турција и Албанија денеска потпишаа седум договори за билатерална соработка во областа на справување со катастрофи и вонредни состојби, медиумите, државните архиви, културата и уметноста, безбедноста, младите и спортот и протоколи. Потпишувањето на договорите се одржа во присуство на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и албанскиот премиер Еди Рама, непосредно пред почетокот на нивната заедничка прес-конференција во ...

Read More »

Поранешниот претседател Ѓорге Иванов во посета на Анкара

Поранешниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов, беше во дводневна посета на Анкара, Република Турција, при што оствари средба со министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, на која беа потврдени добрите односи меѓу Македонија и Турција. Од Кабинетот на Иванов информираат дека посетата била на покана на Универзитетот за економија и технологија ТОББ од Анкара, еден од најреномираните универзитети ...

Read More »

УНЕСКО бара од Турција извештај за „Света Софија“

Комитетот за светско наследство побара во петокот од Турција до 2022 година да предаде извештај за состојбата на зачуваноста на соборниот храм „Света Софија“ и ја изрази својата голема загриженоста од последиците на повторното претворање во џамија на ова грандиозно здание од византискиот период. Донеодманешниот музеј „Аја Софија“ турските власти на 10-ти јули 2020 година го претворија повторно во џамија, ...

Read More »

Отворен повик за резиденции за автори и преведувачи од Македонија, Албанија, Србија, Косово и Турција

Писатели, преведувачи, драматурзи, поети, илустратори, уметници на графички новели и стрипови од земјава, Албанија, Косово, Србија и Турција можат да се пријават за  проектот „Регионална мрежа за културна разновидност (РЕАД)“. Станува збор за регионален проект финансиран од ЕУ со цел да им овозможи на граѓанските активисти од регионот да придонесат кон интеркултурната толеранција и зајакнување на демократските вредности, со посебен ...

Read More »