Tag Archives: Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин го прославил својот 67. роденден во Сибир (ВИДЕО)

Претседателот на Русија Владимир Путин во пресрет на својот роденден се прошета по сибирската тајга и се искачи на планински врв. Фотографиите направени за време на престојот на рускиот претседател во тајгата беа објавени на неговиот роденден на 7 октомври.Снимките направени за време на престојот на шефот на руската држава во тајгата, како што вети неговиот прес-секретар Дмитриј Песков, беа ...

Read More »

Русија: Путин не го фаќаат странските разузнавачки служби и пранкерите

За 19 години, колку што е на државниот врв, претседателот Владимир Путин никогаш не бил прислушуван, никогаш никој не ги има хакирано неговите лични податоци и никогаш „телефонските хулигани“ не разговарале со него, претставувајќи се лажно, како што тоа им го правеа на други државници. Поранешниот полковник на КГБ е одлично заштитен. Владимир Путин не користи смартфон и месинџери, и ...

Read More »

Владимир Путин на свадба на австриската министерка за надворешни работи (ВИДЕО)

Претседателот на Руската федерација, Владимир Путин, денес во Австрија ќе биде гостин на свадбата на министерката за надворешни работи на Австрија Карин Кнајлс. Австриските медиуми бележат дека шефот на руската држава нешто после пладне слетал на аеродромот во Грац а такво внимание, почнувајќи од слетувањето, доаѓањето на Путин му придаваат поради фактот дека неговата приватна посета на свадбата на министерката наишла на голема ...

Read More »

Русија: Путин со убедлива победа на изборите за претседател

  Владимир Путин обезбеди убедлива победа на руските претседателски избори, според делумните резултати што ги објави изборната комисија. Според излезната анкета на руската држава, тој добил 73,9 отсто од гласовите, лесно победувајќи го својот најблизок конкурент. Со изброени 22 отсто од гласовите, претежно во источниот дел на земјата, Владимир Путин води со 72 отсто, многу повеќе од простото мнозинство потребно ...

Read More »

Претседателот на Русија Владимир Путин влез во замрзнато езеро за Водици (ВИДЕО)

Претседателот на Русија Владимир Путин се нурна во студено езеро за христијанскиот празник Богојавление. Руската државна телевизија го пренесуваше влегувањето на 65-годишниот Путин во езерото Селигер, околу 400 километри северно од Москва. Ројтерс пренесува дека температурата на воздухот во тој момент била шест степени под нулата. На Путин ова не му е првпат да се соблекува пред камерите и да ги покажува ...

Read More »

Како Путин од политичар прерасна во легенда

  Владимир Путин од претседател на Русија прерасна во легенда која што се искачи над политиката, но проблемот е тоа што Путин сега не смее да ја напушти власта затоа што „ако го нема Путин, ја нема ниту Русија”, пишува германски „Шпигл”. Токму таа фраза ја изговорил еден висок руски функционер на форумот „Валдај” во Сочи 2014-та година, сакајќи да ...

Read More »

Путин: Русија обезбеди пари за нуклеарна централа во Унгарија

За време на посетата на Будимпешта, шефот на руската држава прецизираше дека проектот на нуклеарната централа Пакс добил 12 милијарди долари. Првиот реактор би бил активиран во 2023 година. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека се осигурани пари за изградба на нуклеарни реактори за електричната централа во Унгарија. За време на посетата на Будимпешта, шефот на руската држава прецизираше дека ...

Read More »

Путин на одмор во Сибир: Нурка, лови риба и плива (ВИДЕО)

Рускиот претседател деновиве е уловен како се сонча, плива, лови риби, нурка и шета за време на својот годишен одмор и тоа наместо на плажа тој ужива во јужниот дел на Сибир. Имено руските медиуми објавија бројни фотографии од одморот на Путин каде што се релаксира и ужива. За медиумите очигледно и најинтересен беше детаљот каде што тој околу два ...

Read More »

Рускиот претседател Владимир Путин: Писменоста во Русија дојде токму од македонската земја (ФОТО)

24 мај  во Руска Федерација е свечен ден – Денот на словенската писменост, а писменоста дојде кај нас токму од македонската земја. Сакам да ве поздравам со оваа награда “, му рече Путин на Иванов на средба во Москва. Освен што оваа порака ја слушнавме преку медиумите, за неа соошти и официјланиот сајт на шефот на Руската Федерација. Путин на ...

Read More »

Русите сакаат Путин повторно да биде избран за претседател

  Повеќе од 60% Руси сакаат претседател на Русија по изборите во 2018 година да остане Владимир Путин, велат резултатите од анкетата на „Левада-Центар“. Според податоците од истражувањето, 64% од анкетираните Руси се залагаат Путин „повторно да биде избран“ за шеф на руската држава. Нов човек на функцијата претседател сакаат да видат 22% од испитаниците. Истовремено, 19% од учесниците во ...

Read More »