Author Archives: Весник Илинден

Погледнете го моментот на уривање на мост во Џенова луѓето врескаат (ВИДЕО18+)

  Неколку десетици луѓе загинаа денеска при уривање на вијадукт над Џенова, јавуваат италијанските медиуми. Претставник на локалната итна служба рече дека има „десетици мртви“. И пожарникарите потврдија дека има жртви по уривањето на вијадуктот Моранди околу 11:30 часот по локално време по поројните дождови. Италијанската телевизија прикажа фотографии на урнатиот мост висок околу стотина метри кој беше изграден во ...

Read More »

Фронтекс: Mал број мигранти ја користат „балканската рута“

  Mигрантска рута низ Западниот Балкан, од Македонија, преку Србија, до Унгарија и Хрватска ја користат се помал број мигранти, се наведува во извештај на Европската агенција за гранична и крајбрежна контрола Фронтекст. Сепак, според Фронтекст, наместо оваа, годинава е видлив зголемен протек на мигранти низ рутите од Албанија, преку Црна Гора, но и од Србија, кон Босна и Херцеговина. ...

Read More »

Мицкоски: Со договорот со Грција е загрозен институционалниот идентитет кој е столбот на идентитетот на една држава (ВИДЕО)

Одговор на новинарско прашање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Read More »

Швеѓанец шверцува 19 пиштоли од Албанија за Германија

На граничниот премин Муриѓан помеѓу Албанија и Црна Гора албанската полиција открила шверцер што тргувал пиштоли од Албанија за Германија. Извори од полицијата за Македонски весник “Илинден” наведуват дека Швеѓанецот Себастијан Рикард, кој има 21 година, се обидел да прошверцува 19 пиштоли во калибар 7,65 од Албанија во Германија. Швеѓанецот патувал со автобус на релација Албанија-Косово-Германија, а пиштолите ги скрил во своите ...

Read More »

Министерот за земјоделство, рурален развој во посета на Мала Преспа

Министер за земјоделство, рурален развој во посета на Мала Преспа. Брегот на Преспанското езеро – фантастичен потенцијал не само за плажата и за туризам. Богатството на природата на УНЕСКО, прекасни пештерски, и преубава природа со ретки птици, забава, авантура – пишува Нико Пелеши Министер за земјоделство, рурален развој на својот фејсбук профил. Жителите во Мала Преспа се македонси со православна вероисповед.

Read More »

Сирија: Манастирот „Света Текла“ во Малула, повторно отворен за посетителите

Веднаш штом градот беше ослободен, еден од најдревните православни манастири „Света Текла“ во Малула, Сирија, одново ги отвори своите врати. Монахињите што претходно беа принудени да го напуштат манастирот поради војната, најпосле успеаја да се вратат. „Сите се грижеа многу за монахињите; нив навистина сите ги сакаат. Парохиите се грееја на нивната духовна срдечност. Веднаш штом слушав дека реонот е ...

Read More »

Сеќавање на една украдена младост „Струмичката Петорка“

На денешен ден, 13.08.1951 година, по грозоморно и ѕверско измачување, кај с.Дорломбос, на планината Беласица, од срана на злогласената УДБА убиени се петте струмички студенти: Борис Белев (22г.), студент по физика, Стево Топчев (19г.), студент по право, Ѓорѓи Костуранов (21г.), студент по медицина, Ѓорѓи Јармов (22г.), студент по геологија и Мирко Пецев (23г.), студент по право. Нивната единствена вина: преголема ...

Read More »

Божествена Литургија во небесните височини на Крчин

Еве, веќе, трета година по ред како нашето братство од Бигорскиот манастир и сестринствата на манастирите од Рајчица и Пречиста, предводени од возљубениот игумен и старец, Архимандрит Партениј, со посебна љубов и посветеност отслужија Божествена Литургија на врвот Крчин, што се наоѓа на надморска височина од 2341 м. Управувајќи ги сите наши сили кон искачувањето на овие небесни висини, заедно ...

Read More »

Македонското меѓународно движење за човекови права започна уште една кампања под мотото “Нашето име е Македонија”

  Македонското меѓународно движење за човекови права започна уште една кампања под мотото “Нашето име е Македонија”, во која бара итно апсење на нелигитимниот македонски премиер Зоран Заев, поставен од САД, и на други лица, заради прекршување на македонскиот Устав, спротивно на правилата на Собранието, и заради кршење на македонските закони. Сето ова е во прилог на неговите предавнички напори ...

Read More »

Воената полиција на Армијата на Република Македонија изведи комплексни вежби во Радожда (ФОТО)

Баталјонот на Воена Полиција за 2018 година, во месец јули, во центарот за обука на вода „Радожда“ Струга на бреговите на Охридското езеро, припадниците на оклопно извидувачките водови од потчинетите единици на 1.механизирана пешадиска бригада и водот воена полиција, реализираа обука во летни услови. Целта на обуката беше извежбување, оспособување и збогатување на војниците извидувачи со нови искуства преку тактиките, ...

Read More »