Author Archives: Весник Илинден

Меркел по четврти пат канцелар на Германија

  Германскиот парламент на денешната седница по четврти пат ја избра Ангела Меркел за германска канцеларка, и така стави крај на речиси шестмесечната политичка неизвесност. За повторен избор на Ангела Меркел гласаа 364 пратеници, од кои 315 против, а девет беа воздржани. За повторно да биде избрана, на Меркел ѝ требаше поддршка од мнозинството на парламентарните пратеници, односно, најмалку 355 ...

Read More »

Европската комисија: Законот за јазиците да биде испратен до Венецијанската комисија 

Европската комисија очекува Законот за употреба на јазиците да биде испратен до Венецијанската комисија како што е најавено во планот 3-6-9. Ова за МИА го изјави портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчич, според која, имплементацијата на законот треба да биде во согласност со европските стандарди. Таа посочи и дека Европската комисија сега очекува Собранието да се фокусира на реформите и напредокот ...

Read More »

Курц: Меѓу приоритетите на Виена ќе биде и Западен Балкан

Еден од приоритетите на Австрија за време на нејзиното претседателство со ЕУ во втората половина на оваа година мќе биде и Западен Балкан, порача австрискиот канцелар, Себастијан Курц. Тој додаде дека тоа дава надеж дека официјална Виена ќе придонесе во приближувањето на Белград и Приштина. Курц потврди дека Австрија сака да поттикне промена на курсот на ЕУ по прашање за ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија уставот и совеста не ми дозволуваат да ставам потпис на Законот за употреба на јазиците (ВИДЕО)

Најпрво, би сакал да се обратам до народните избраници во Собранието на Република Македонија. Кога го вратив Законот за употреба на јазиците, детално и правно ја образложив мојата одлука. Побарав од вас внимателно да ги разгледате моите забелешки и очекував да постапите одговорно, совесно и како што налага Деловникот на Собранието. Внимателно го следев вашето делување во собраниските комисии и ...

Read More »

Македонската женска репрезентација славеше против Кипар

Македонската женска репрезентација до 19 години славеше победа со 2:0 против домашниот Кипар на првиот од двата контролни натпревари кои се играат на гостински терен. Водечкиот гол за репрезентацијата на Македонија го постигна Марија Белистојаноска во 28. минута од пенал кој го изнуди Рабија Дервиши. Десет минути подоцна, во 38. минута победата на нашата селекција ја потврди Теодора Димоска по ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Власта и парламентарното мнозинство прават атак врз демократијата, ја поништуваат волјата на граѓаните

Во животот немам ниту една концесија, немам склучено ниту еден задкулисен договор, затоа што сум човек со чист образ и чест. Околу шпекулациите кои произлегоа, немав никаква средба ниту со Талат Џафери, ниту пак со Зоран Заев. Единствено бев Собранието на координација со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, пишува на својот Фејсбук профил, партискиот лидер Мицкоски. „Денес власта и парламентарното мнозинство ...

Read More »

Полицијата заплени аплени половина тон марихуана во Албанија

Полиција во село во близна на јужниот град Тепелена заплени 650 килограми марихуана. Во акцијата се уапсени се две лица, татко и син, а полицијата трага по уште едно лице – син и брат на приведените. Дрогата била спакувана во вреќи и подготвена за траспорт. Основано се сомнева дека таа требало по морски пат да биде прошвецувана на грчка територија. ...

Read More »

ММДЧП се сретна со член на Македонската група во американскиот конгрес, побара од САД да се откажат од антимакедонските преговори за името

Сузи Талевски, член на Македонското меѓународно движење за човекови права, се сретна со конгресменот Питер Висклоски, член на Македонската група во американскиот конгрес, на разговори за кризата околу името на Македонија и за бесрамниот напад врз правото на Македонците за самоопределување. Сузи Талевски се заблагодари на г-динот Висклоски, член на Македонската група во американскиот конгрес за неговата поддршка на Македонија, ...

Read More »

Летник македонски народен празник

Летник е македонски народен празник, којшто се празнува секоја година на 14 март (1 март по стар календар) и е поврзан со враќањето на птиците преселници од јужните краишта во Македонија. Овој празник всушност во народните верувања е празник за почеток на пролета односно летниот период, периодот на цутењето на пупките на дрвјата и почетокот на земјоделските работи. Поради ова ...

Read More »

Делегација од Вооружените сили на Република Турција на посета во Македонија

  По повод одбележувањето на дипломирањето на Мустафа Кемал Ататурк на Воената гимназија во Битола, во тридневна официјална посета на Република Македонија престојува делегација на Вооружените сили (ВС) на Република Турција. Во текот на вчерашниот ден во ГШ на АРМ, делегацијата беше примена од заменикот на НГШ на АРМ, по што се одржа средба на која се разговараше за меѓусебната ...

Read More »