Свет

Русија им врачи на САД протестна нота

Руското Министерство за надворешни работи го повика денеска советникот на американската Амбасада во Москва и му врачи протестна нота во врска со намерата на САД да изврши претрес во руската трговска мисија. Советникот-пратеник на амбасадата на САД во Москва, Е. Годфри, е повикан денеска во руското МНР. Врачена му е протестна нота во врска со намерата на американските власти да ...

Read More »

Северна Кореја тестираше нова хидрогенска бомба

Северна Кореја потврди дека тестирала нова хидрогенска бомба наменета за интерконтинентална балистичка ракета. Ова го објави севернокорејската државна телевизија наведувајќи дека се работи за голем успех. Тестирањето на хидрогенската бомба, кое го наложил лидерот Ким Џон Ун, претставува „целосен успех и значаен чекор“ во комплетирање на програмата за нуклеарно оружје на Северна Кореја. Објавата следуваше после неколку саати од двата ...

Read More »

Унгарија половина од трошоците за заштита на границите ќе ги бара од ЕУ

  Претседателот на Унгарија Јанош Лазар во освртот на кризата со бегалците во земјата рече дека уште од почетокот на кризата до денес Унгарија, изградбата на жичаната ограда по должината на границата на Шенгенската зона ја финансираше од даноците на граѓаните. Унгарија не ги брани само своите граници туку истовремено и границите на сите граѓани на континентот против нелегалните миграции. ...

Read More »

Руските дипломати го напуштаат конзулатот во Сан Франциско реакции од Москва

Руското Министерство за надворешни работи ги обвини американските власти за директно кршење на имунитетот на руските дипломати со планираниот претрес на конзулатот во Сан Франциско, кој денеска ќе го изврши ФБИ. Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова вчера изјави дека ќе биде извршен претрес и во становите на вработените во рускиот конзулат. САД и наложија на Русја најдоцна до денес ...

Read More »

Турски разузнавачи бараат азил во Германија

Високопозиционирани турски полициски службеници и вработени во разузнавањето побарале азил во Германија, пишува весникот „Велт“ во своето електронско издание. Турски службеник задолжен за координација меѓу Федералната полициска служба и полициските структури во Турција, поднел молба за азил во провинцијата Хесен, пишува „Велт“ и додава дека заради заштита на личните податоци нема да дава детални информации за тие молби. Турската разузнавачка ...

Read More »

Унгарија ја продолжи вонредната состојба

Унгарската Влада ја продолжи вонредната состојба во земјата за уште шест месеци односно до март 2018 година. Вонредната состојба беше воведене на почетокот на минатата година поради мигрантската криза. Строгата контрола на границите се уште е потребна, бидејќи од неодамна заканата од тероризам во Европа е зголемена, изјави портпаролот на унгарската Влада, Золтан Ковач. Околу 400.000 мигранти преминаа преку Унгарија ...

Read More »

Северна Кореја истрела нова ракета, Токио во паника (ВИДЕО)

  Паника во Јапонија откако Северна Кореја истрела ракета која прелета над територијата на земјата, поточно над северниот остров Хокаидо. 14 минути по лансирањето, проектилот се распаднал на три дела и паднал во Јапонско Море. За ова ќе расправа Советот за безбедност на Обединетите Нации. Северна Кореја истрела уште една ракета која ја прелетала територијата на Јапонија и се распаднала ...

Read More »

Путин: Русија обезбеди пари за нуклеарна централа во Унгарија

За време на посетата на Будимпешта, шефот на руската држава прецизираше дека проектот на нуклеарната централа Пакс добил 12 милијарди долари. Првиот реактор би бил активиран во 2023 година. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека се осигурани пари за изградба на нуклеарни реактори за електричната централа во Унгарија. За време на посетата на Будимпешта, шефот на руската држава прецизираше дека ...

Read More »

Исламска држава го призна напад во Брисел

Групата Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во Брисел, објави АФП, повикувајќи се на пропагандната служба на групата. „Напаѓачот во Брисел беше еден од војниците на Исламската држава“, се вели во изјавата на изворот, цитирајќи „извор на безбедносните сили“. Операцијата, наводно, била спроведена како одговор на повиците на меѓународната анти-џихадистичка коалиција, која оперира во Сирија и Ирак, каде што Белгија е ...

Read More »

Терористите му се закануваат на Ватикан

  Шефот на швајцарската гарда, Кристоф Граф, изјави дека елитниот корпус кој ги штити папата и Ватикан е подготвен да се спротивстави на каков било терористички напад, по најновите закани што ги упати Исламска држава на Ватикан. Официјални лица стравуваат дека Ватикан е потенцијална цел на терористите, поради што безбедноста во градот е подигната на највисоко ниво од Светата година ...

Read More »