Европскиот парламент ја отстрани за корупција потпретседателката и членка Ева Каили

Европскиот парламент денеска отстрани еден од неговите потпретседатели. Институцијата го направи првиот чекор во напорите да го врати својот кредибилитет поради обвинувањата за корупција поврзани со домаќинот на Светското првенство, Катар.

Во меѓувреме, во својата прва реакција откако беше обвинета во белгиската антикорупциска истрага, адвокатот на социјалистичката грчка европратеничка Ева Каили рече дека таа е невина и дека „нема никаква врска со катарски мито“.

Но, додека 44-годишната поранешна ТВ водителка чекаше во ќелија во затвор во Брисел, нејзините колеги во парламентот во Стразбур мораа да гласаат за да и се одземат овластувањата како заменик претседател.

Претседателката на парламентот, малтешката конзервативка Роберта Мецола, ги свика лидерите на политичките групи пред да ги повика европратениците да гласаат „за предвремено прекинување на мандатот на потпретседателкатаЕва Каили“.

Колегите на Каили од Европскиот парламент се обидуваат да се оградат од неа.

Утре, белгиски судија ќе одлучи дали таа и нејзините тројца соучесници ќе ги задржат во притвор до судењето.

Каили беше уапсена минатата недела за време на серијата рации во домовите и канцелариите на неколку европратеници и нивните помошници или соработници од страна на белгиски истражители за поткуп.

Белгиските обвинители известија дека во домот на еден од осомничените биле пронајдени 600.000 евра, во стан на европратеник 150.000 евра и неколку стотици илјади евра во куфер во хотелска соба.

Според судски извор, дел од тие „вреќи со пари“ биле пронајдени во домот на Каили, што го навело судијата да заклучи дека бидејќи таа е јасно фатена на дело, нејзиниот пратенички имунитет нема да важи.

Белгиски правосуден извор изјави за АФП дека истражителите веруваат дека поединци кои ја застапувале монархијата на Заливот Катар им платиле на европските политичари за да го подобрат имиџот на земјата.

Катар е клучен снабдувач на енергија за Европа. Но, исто така беше критикуван за наводното малтретирање на работниците мигранти, најпознатите градителите на стадионите на Светското првенство.

Каили го посети Катар непосредно пред почетокот на првенството и го нарече „шампион во областа на работничките права“. Таа, исто така, го бранеше обидот на Катар да се бори за укинување на визите за ЕУ ​​за своите граѓани.

„Катар негира вмешаност во европската корупција. Секое тврдење за погрешно постапување од страна на државата Катар се сериозни дезинформации“, изјави официјален претставник за АФП.

Адвокатот на Каили, Михалис Димитракопулос, изјави за приватниот грчки телевизиски канал Open TV: „Нејзиниот став е дека таа е невина. Таа нема никаква врска со митото на Катар“.

На прашањето дали се пронајдени пари во домот на Каили, Димитракопулос рече: „Не потврдувам ниту демантирам. Има доверливост. Немам поим дали се пронајдени пари или колку се пронајдени“.

Но, Брисел е потресен од обвинувањата, а Мецола, кој го брани интегритетот на парламентот, се обидува да ги прикаже наводното мито како напад на демократијата.

Некои европратеници се подготвуваат за нови откритија. „Се плашам дека она што го гледаме овде е само врвот на ледениот брег“, предупреди германскиот социјалдемократ Рене Репаси.

Мецола вети дека ќе го врати барањето на Катар за укинување на визите за ЕУ ​​до парламентарната комисија на понатамошно разгледување.

Каили е една од шестмината уапсени за време на рациите на белгиската полиција. Четворица се обвинети за „криминална организација, корупција и перење пари“, а двајца се ослободени.

Еден од ослободените е Лука Визентини, генерален секретар на Меѓународната конфедерација на синдикати (ITUC), глобална работничка организација која го притиска Катар да ги почитува работничките права.

„Доколку се изнесат дополнителни наводи, со нетрпение ја очекувам можноста да ги отфрлам бидејќи сум невин за какво било незаконско постапување“, се вели во соопштението на МКС во кое е содржана неговата изјава.

Advertisement