Author Archives: Весник Илинден

Меѓурелигискиот совет на Албанија со приговори за предлог-законот за сексуално и репродуктивно здравје

Меѓурелигискиот совет на Албанија е оформен во 2007 година од страна на водачите на петте традиционални верски заедници во Албанија: православната, римокатоличката, муслиманската, бектешката и евангелската (протестантска). Со Советот претседава Неговото Блаженство Архиепископот Албански г.г. Анастасиј, Претстоителот на Албанската православна црква. Советот формираше работна група од правници, социолози, теолози и експерти од областа на медицината за да го испита предлог-законот ...

Read More »

Македонското друштво “Илинден“-Тирана упатува честитки до првата група студенти кои го завршија првиот циклус по македонски јазик на Факултетот за странски јазици во Тирана

Македонското друштво “Илинден“-Тирана упатува честитки до првата група студенти кои го завршија првиот циклус по македонски јазик на Факултетот за странски јазици во Тирана. Драго ни е што со големиот интерес за македонистиката на Факултетот во Тирана се потврди исправноста на заложбите што нашето друштво заедно со Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при УКИМ и неговиот тогашен ...

Read More »

Бегај и честита на новата претседателка на Македонија, Гордана Силјановска-Давкова

Претседателот на Републикa Албанија, Бајрам Бегај, и го честиташе изборот на Гордана Силјановска-Давкова за функцијата претседател на Република Македонија. Претседателот Бајрам Бегај, упати честитка до Гордана Силјановска-Давкова за нејзиниот избор во функцијата претседател на Република Македонија, како прва жена на чело на државата. Претседателот Бегај во објава на својот профил на платформата Х изразува верба во натамошното зајакнување на односите ...

Read More »

Претседателката Гордана Силјановска Давкова оствари средба со поглаварите и претставниците на верските заедници

Таа ја поздрави работата на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи и придонесот во градењето на доверба и соработка меѓу верските заедници и религиозни групи, заштита на секуларниот карактер на државата и унапредување на верските слободи и права на граѓаните. Претседателката Гордана Силјановска Давкова денеска ги прими поглаварите и претставниците на верските заедници наведени во Уставот: поглаварот ...

Read More »

Се промовира книгата “Преспа по патеката на знаењето” од учителот Цветко Малевски 

Со поддршка на општината Пустец областа Преспа во Пустец беше промовирана книгата “Преспа по патеката на знаењето“ од учителот Цветко Малевски. Ова дело претставува значаен придонес кон разбирањето и одржувањето на образованието на македонскиот и албанскиот јазик во Преспа. Книгата нè води низ историјата на отворањето на првите училишта во областа Мала Преспа, наставата на мајчин македонски јазик, улогата на ...

Read More »

Претседателката Силјановска Давкова се сретна со претставници на „Македонија 2025“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ги прими Никица Мојсоска Блажевски, извршен директор на Македонија 2025, Мајкл Чкламовски, претседател на Одборот на директори и членовите на Одборот, Невенка Димитрова, Џон И. Битов, Мајк Зафировски и Митре Кутановски, по повод одржувањето на 13. Самит Македонија 2025. На средбата, претставниците на Македонија 2025 упатија честитки за изборот на претседателката Сиљановска Давкова, посакувајќи ѝ ...

Read More »

Владата на Словачка објави: Фицо е во животна опасност (ВИДЕО)

Премиерот на Словачка, Роберт Фицо, денеска бил застрелан во Хандлова каде што се одржувала седницата на владата. Според првичните информации, Фицо по седницата излегол пред Домот на културата каде што ги поздравувал луѓето и во тој момент се слушнале истрели, јавува „Гардијан“. Според информациите, премиерот бил застрелан со неколку истрели во градите и стомакот. На социјалните мрежи се појави видео ...

Read More »

Македонија го одбележува Денот на македонското знаме

Сонцето првпат се појавува на знаме како дел од пејзажот на црвеното знаме на кумановската чета во Илинденското востание од 1903 година. Подоцна и предлогот за знаме на независна Македонија, на македонската колонија во Санкт Петербург, од 1914 година, содржи сонце. И тоа знаме е црвено, а сонцето е златно и изгрева од долниот слободен агол. Државните знамиња се огледало ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана девет години рамноправен член на Федералната унија на европските националности

Македонско друштво “Илинден“-Тирана, пред девет години беше примено во Федералната унија на европските националности (ФУЕН) највисоката малцинска организација во Европа. Македонско друштво “Илинден”-Тирана стана прво друштво од Република Албанија рамноправен член на Федералната унија на европските националности (ФУЕН) во конгресот што се одржа на 15.05.2015 година во Комотини, Грција, во организија на Федерацијата на западно тракиски Турци во Европа, Здружение ...

Read More »

Андријана Јаневска стана доктор на науки: 9 години собирала 150 македонски народни песни во регионите Голо Брдо, Мала Преспа и Гора

„Во Ректоратот на УКИМ бев промовирана во доктор на науки. На докторскиот труд работев девет години и успеав да заштитам над 150 македонски народни песни во регионите Мала Преспа, Голо Брдо и Гора“, напиша Андријана Јаневска. Пејачката Андријана Јаневска, која е професор по солфеж и соло пеење на катедрата за популарни жанрови на Факултетот за музичка уметност, но и виолинистка ...

Read More »