Македонските кошаркарски јуниори триумфираа над Израел

Македонската машка кошаркарска репрезентација до 18 години со победа го заврши настапот на Меѓународниот турнир „Боби Петковски“, совладувајќи го во третото коло Израел со убедливи 82-59.

Избраниците на селекторот Андреј Апостолски Лечиќ во претходните две кола на турнирот во Гевгелија претрпеа пораз од Грција (66-93), а ја совладаа Црна Гора (70-67).

Победничкиот пехар на второто издание на Меѓународниот турнир „Боби Петковски“ го освоија грчките јуниори, кои синоќа ја совладаа Црна Гора со 86-50 и го завршија настапот во Гевгелија со максимални три победи./www.republika.mk

Advertisement