Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж уапсен во Лондон (ВИДЕО)

Еквадор го повлече азилот за основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанжи, за потоа тој да биде уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон. Kако што јавува „БиБиСи“, тој е уапсен после седум години поминати во амбасадата на Еквадор која му одобри азил.

Веста ја потврди британскиот министер за внатрешни работи Саџид Џавид.

„Можам да потврдам дека Асанж е во притвор и оти е соочен со правосудството во Британија“ – изјави министерот.

„Викиликс„ на својот Твитер налог објави дека полицијата веднаш влегла во зградата и го привела.

Асанж во амбасадата на Еквадор се наоѓаше од август 2012, откако се сокрил од страв дека британските власти ќе го уапсат и ќе го екстрадираат во САД, кои го бараат поради објавување на илјадници тајни воени и дипломатски документи.

Асанж некои го доживуваат како херој, бидејќи како што сметаат, ги разоткрил владите по повод злоупотребата на овластувањата и го сметаат за борец за слободата на говор. За други тој е бунтовник кој ја загрозил безбедноста на САД.