Почина пејачот и композитор Зафир Хаџиманов

Познатиот актер, пејач и композитор Зафир Хаџиманов почина  како последица на  вирисот Ковид-19. Хаџиманов е роден на 25 декември 1943 година во Кавадарци и живееше во Белград. Беше оженет со пејачката и актерка Сенка Велетанлиќ, со која го има синот Васил Хаџиманов, познат џез музичар. Зад себе остави над 5.000 записи од македонски изворни песни.

Advertisement