Tag Archives: 2024

Грчко здружение „Омонија”: Неосновани и нереални резултати за бројот на грчкото малцинство

По претставниците на македонското малцинство, официјално и Здружението „Омонија” кое го претставува грчкото малцинство во Албанија, се спротивстави на објавените резултати од Пописот спроведен во 2023 година, а кои Институтот за статистика, ИНСТАТ, ги објави вчера. Во реакцијата “Омонија” резултатите ги нарекува неосновани, нереални и неприфатливи во однос на демографијата на грчкото малцинство. Исто така, во име на Грците во ...

Read More »

Поранешна директорка на ИНСТАТ смета дека податоците од пописот се изманипулирани

Поранешната директорка на ИНСТАТ, Инес Нурја, за Еуроњуз Албанија изјави дека бројките од пописот на населението се манипулирани бидејќи вкупниот број на населението во земјата е помал, а во Тирана и Драч тврди дека пописниот процес пропаднал. Објавената бројка е нереална.  Тоа е голема лага, а во Тирана и Драч, според податоците што ги имам, процесот пропадна.  Манипулацијата се прави ...

Read More »

Македонското друштво “Илинден“-Тирана: Бројките за македонското национално малцинство се манипулирани и груб пописен фалсификат

Македонското друштво “Илинден“-Тирана остро реагира по објавените пописни резултати, кои се однесуваат на бројот на Македонците во Албанија. Не ги признаваме и со огорченост ги отфрламе прелиминарните пописни резултати во Република Албанија, кои ги сметаме за груб пописен фалсификат, по желба на Бугарија. Јавна тајна е дека Бугарија го контролираше пописот, што го потврдува и фактот дека во Бугарија за ...

Read More »

Македонското МНР реагира: Пописот во Албанија е нерегуларен, не ја отсликува соодветно реалната бројка на Македонци во земјата

  Министерството за Надворешни Работи на Република Македонија со сериозна загриженост ги нотира објавените прелиминарни резултати од Пописот одржан во Република Албанија во 2023 година. Техничките нерегуларности во начинот на реализација на истиот, на кои континуирано укажуваа македонските здруженија во Република Албанија во пресрет на Пописот, но и во текот на неговата реализација резултираа со објава на прелиминарни податоци кои ...

Read More »

Mакедонска алијанса за европска интеграција: Не го признаваме пописот во Албанија бројките за македонското малцинство се манипулирани и фалсификувани

Mакедонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) како единствена партија која ги застапува интересите на македонската заедница во Албанија, изразува огорченост и непризнавање на објавените резултати од Пописот во 2023 година, нагласувајќи дека бројките за македонското малцинство се манипулирани и фалсификувани, изјави лидерот на партијата васил Стерјовски на прес-конференција во Корча. Од име на партијата порача дека македонската заедница не може ...

Read More »

Албанската опозиција обвини дека ИНСТАТ лаже со бројот на населението

Албанската опозиција реагираше во врска со податоците околу бројот на населението при што обвини дека Институтот за статистика, ИНСТАТ, лаже со податоците околу на населението а премиерот Еди Рама дека „го купил и пописот како гласови на избори“. Денеска ИНСТАТ ги објави податоците од пописот за бројот на населението и становите. Во двата случаи има манипулација. Бидејќи, според ИНСТАТ, населението ...

Read More »

Никола Ѓурѓај лично и ја врачи наградата „Илинден“ на редакцијата на „Нова Македонија“

Фото: Горан Анастасовски Земајќи ги предвид заложбите на весникот „Нова Македонија“ во афирмирањето на состојбите и потребите на македонското национално малцинство во Република  Албанија, но и во соседните држави, македонското друштво „Илинден“-Тирана одлучи да му ја додели оваа награда токму на нашиот весник. Наградата беше врачена лично од Никола Ѓурѓај, претседател на друштвото. Никола Ѓурѓај, претседател на македонското друштво „Илинден“-Тирана, ...

Read More »

Приведени пет лица во Тирана за насилни протести против градоначалникот на Тирана

Полиција приведе пет лица по нередите предизвикани на денешниот протест пред градското собрание на Тирана, организирани од демократите на Бериша, а поддржани од Партијата на слободата на Илир Мета. Опозицијата по 12-ти пат собра приврзаници пред градското собрание, со барање за оставка на градоначалникот на Тирана Ерион Велиај, а сега и со барање за ослободување на Сали Бериша. Но, споредено ...

Read More »

Евроизбори: ЕПП освои 181 пратеник, пред социјалдемократите со 135 и либералите со 82

Десно центристичката Европска народна партија (ЕПП) ќе остане најбројна политичка групација во Европскиот парламент со освоени 181 пратеничко место, пред лево центристичката Прогресивна алијанса на социјалистите и демократите (СД) со 135 европратеници, покажуваат излезните анкети од европските избори што се одржаа од четвртокот до денеска во 27-те земји членки на ЕУ. Како што јави дописникот на МИА од Брисел, трета ...

Read More »

Македонското друштво “Илинден”-Тирана упати честитка до лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по повод двојната изборна победа, на претседателските и парламентарните

Македонското друштво “Илинден”-Тирана во име на членовите и Македонците во Албанија денеска упати честитка до лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по повод двојната изборна победа,на претседателските и парламентарните. Татковината Македонија уште еднаш ја покажа својата зрелост со одржувањето на мирни и демократски избори. Македонските граѓани одбраа кој ќе ги води во наредните четири години. ВМРО-ДПМНЕ со која Вие ...

Read More »