Tag Archives: белгија

Пукање во Брисел: Загинаа двајца шведски државјани, напаѓачот во бегство

Две лица се застрелани вечерва во белгискиот главен град Брисел, соопшти полицијата. Белгискиот премиер подоцна потврди дека жртвите биле Швеѓани. Брисел го зголеми на највисоко нивото за закана од тероризам. Фудбалскиот натпревар Белгија-Шведска од квалификациите за Евро 2024 што се игра во градот е прекинат, соопшти УЕФА. Вооружениот напаѓач побегнал од местото и уште е во бегство. Обвинителите велат дека ...

Read More »

Претседателот Пендаровски во Брисел оствари средба со белгискиот премиер Александер Де Кро

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брисел, во рамки на работната посета на Белгија, оствари средба со премиерот на Кралството Белгија, Александер Де Кро. На средбата беа констатирани пријателството и партнерството меѓу двете држави, а во фокусот на разговорите беа билатералните односи, македонската евроинтеграција, економската соработка, како и политичките и економски текови во Европа. Претседателот Пендаровски го поздрави позитивниот тренд на ...

Read More »

Македонската репрезентација до 19 години славеше со 2:1 против Белгија

Македонската репрезентација до 19 години се пласираше во Елитната фаза квалификации на УЕФА за пласман на Европско првенство. Македонија славеше со 2:1 против Белгија во натпреварот од 2. коло на турнирот во Скопје и го слави големиот успех на турнирот кој го организираме во Скопје. Македонија до 19 години за првпат во својата историја ќе игра елитни квалификации за пласман ...

Read More »

Проширувањето на ЕУ е политичко и стратегиско прашање – обраќање на претседателот Иванов на форумот „Кран Монтана“

  Македонскиот претседател се обрати на официјалната сесија на отворањето на форумот, а имаше свое обраќање и на пленарната сесија посветена на соседската политика на Европската унија, со посебен фокус на „Иницијативата три мориња”. Им благодарам на организаторите на форумот „Кран Монтана” што ни даваат можност отворено да разговараме за прашањата кои се важни за Европа. Оваа 2017 година се ...

Read More »

Исламска држава го призна напад во Брисел

Групата Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во Брисел, објави АФП, повикувајќи се на пропагандната служба на групата. „Напаѓачот во Брисел беше еден од војниците на Исламската држава“, се вели во изјавата на изворот, цитирајќи „извор на безбедносните сили“. Операцијата, наводно, била спроведена како одговор на повиците на меѓународната анти-џихадистичка коалиција, која оперира во Сирија и Ирак, каде што Белгија е ...

Read More »