Tag Archives: Бојкотирам

Голем протест пред Собранието на Република Македонија на движењето „Бојкотирам за уставни промени“ (ВИДЕО)

  Пред Собранието на Република Македонија вечерва се одржува протест во организација на движењето „Бојкотирам за уставни промени“. Протестот започна со пеење на македонската химна, претходно снимена и испеана од оперскиот пејач Игор Дурловски. Барањата на движењето #Бојкотирам се трајна заштита на името на Македонија, итно и безусловно запирање на процесот на уставни промени,  почитување на домашното и меѓународното јавно право, ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес на 8 септември организира Семакедонски собир пред Собранието на Република Македонија

Координативното тело против референдумот при Светскиот Македонски Конгрес (СМК) на Денот на независноста – 8 септември 2018 година, сабота, во 19.00-22.00 часот, пред Собранието на Република Македонија организира Семакедонски собир. Заедно да го одбележиме Денот на независноста на Македонија и да се потсетиме, дека на 8 септември 1991 година, Македонците, по род и државјанство, во апсолутно мнозинство гласаа “ЗА СУВЕРЕНА ...

Read More »

Венецијанска комисија: бојкотот е легитимно право

  Бојкотирање на референдумот е демократско право на секој граѓанин, според Венецијанската Комисија. Според нив немањето цензус на референдум е еднакво на гласање “Против” истиот. Додека во македонската јавност се пласира дека процесот околу уставните измени ќе продолжи во Собранието ако има бојкот на претстојниот референдум – Во Кодексот на Комисијата при Советот на Европа од 2007година, стои поинаку. Членот ...

Read More »

Интернет движењето #бојкотирај објави упатство за дијаспората

За разлика од гласачите во Македонија од кои се бара на 30 септември да не излезат на референдум од дијаспората се бара уште еден чекор. Да се пријават за гласање и да го зголемат цензусот. Искористи ја шансата. Биди дел од борбата. Ова е и твоја борба, наметни твои правила. ПРИЈАВИ СЕ ВО ИЗБИРАЧКИ СПИСОК. Дигни го цензусот. Чекај го ...

Read More »

Триесет организации ќе го бојкотираат референдумот

Додека главните политички партии СДСМ и ВМРО- ДПМНЕ денеска про и контра Договорот со Грција општеа преку соопштенија, триесетина што политички а што невладини организации потпишаа заедничка платформа за бојкотирање на плебисцитарното изјаснување. Со интонирање на македонската химна, многубројни аплаузи и овации, претставници од триесетина невладини организации, политички субјекти, иницијативи од земјата и дијаспората се собраа да потпишат Меморандум за ...

Read More »