Tag Archives: Боливија

Уапсен генералот кој се обиде да направи државен удар во Боливија

Боливискиот претседател Луис Арсе го разреши шефот на боливиските вооружени сили, генерал Хуан Хозе Зуниг, обвинувајќи го за обид за државен удар, а властите го уапсија, објави државната телевизија. Засега не се знае каде е однесен Зуниг. Претходно, армијата под команда на Зуниг донесе оклопни возила и војници на централниот градски плоштад во Ла Паз во обид да изврши државен ...

Read More »