Уапсен генералот кој се обиде да направи државен удар во Боливија

Боливискиот претседател Луис Арсе го разреши шефот на боливиските вооружени сили, генерал Хуан Хозе Зуниг, обвинувајќи го за обид за државен удар, а властите го уапсија, објави државната телевизија.

Засега не се знае каде е однесен Зуниг.

Претходно, армијата под команда на Зуниг донесе оклопни возила и војници на централниот градски плоштад во Ла Паз во обид да изврши државен удар и да упадне во претседателската палата.

Регионалните и меѓународните лидери го осудија обидот за пуч, повикувајќи на почитување на демократијата и легитимно избраните власти.

Во претседателската палата новиот шеф на вооружените сили Хозе Вилсон Санчез положи заклетва пред претседателот кој повика на враќање на редот и мирот.

Тензиите во Боливија се зголемуваат пред општите избори во 2025 година, при што левичарскиот поранешен претседател Ево Моралес планира да се кандидира против својот поранешен сојузник Арсе, што предизвика голем раскол во владејачката социјалистичка партија и политичка неизвесност.

Многумина не сакаат враќање на Моралес, кој владееше од 2006 до 2019 година, кога беше соборен со масовни протести и заменет со привремена конзервативна влада.

Арсе потоа победи на изборите во 2020 година. Зуниг неодамна рече дека Моралес не треба да се врати како претседател и се закани дека ќе го спречи ако се обиде да го направи тоа, што го натера Арсе да го отстрани Зуниг од функцијата.

Пред нападот на претседателската палата, Зуниг им се обрати на новинарите на плоштадот и го наведе зголемениот гнев во земјата, која се бори со економски пад, со исцрпени резерви на централната банка и притисок врз боливиската валута, додека извозот на гас пресуши. Тој повика и на промена на власта.

„Престанете да уништувате, престанете да ја осиромашувате нашата земја, престанете да ја понижувате нашата армија“, рече тој, опкружен со војници, инсистирајќи дека преземената акција била поддржана од јавноста.

Конзервативните политички противници на владејачката партија, исто така, ја осудија воената акција, вклучително и поранешната претседателка Жанин Анез, која е во затвор од 2022 година.

„Целосно ја отфрлам мобилизацијата на армијата на плоштадот Муриљо и обидот да се уништи уставниот поредок. Партијата МАС со Арсе и Ева мора да биде отстранета на изборите во 2025 година. Ние Боливијаните ќе ја браниме демократијата“, напиша таа на мрежата „X“.

Advertisement