Tag Archives: БРИКС

Малезија се подготвува да стане членка на БРИКС

Малезија се подготвува да стане членка на БРИКС, изјави премиерот Анвар Ибрахим. Групата, првично составена од Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка, почна да се шири минатата година за да постави нови предизвици за светот во кој сè уште доминира Западот. Досега, БРИКС ги вклучуваше Саудиска Арабија, Иран, Египет, ОАЕ, Аргентина и Етиопија, а уште 40 земји изразија интерес ...

Read More »

БРИКС: Шест нови членки од 2024 година

Самитот на БРИКС што се одржуваше изминатите три дена во Јоханесбург, Јужна Африка, заврши со покана до шест земји да му се приклучат на блокот од 2024 година. Информацијата дека е упатена покана до Аргентина, Египет, Иран, Етиопија, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати да станат нови членки на блокот ја соопшти јужноафриканскиот претседател Кирил Рамафоса, за време на воведниот ...

Read More »

Иран бара членство во економска алијанса БРИКС

Иран поднесе барање за приклучување кон групата БРИКС, објавија иранските медиуми. Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Саид Хатибзадех изрази надеж дека членството на Иран во БРИКС ќе донесе „дополнителни придобивки“ за сите страни. Во исто време, портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, објави дека и Аргентина поднела барање за членство во БРИКС. Но, аргентинските ...

Read More »