Tag Archives: донација

Хуманитарна помош за Албанија од Хуманитарната организација на скопската епархија при МПЦ-ОА „Свети Спас”

Хуманитарната организација на скопската православна епархија при МПЦ- ОА „Свети Спас”, формирана со благослов на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, се вклучи во хуманитарна актвност за помош за настраданите во од катастрофалниот земјотрес во Албанија Утре во 07.00 часот наутро, претстванци на органзацјата ќе го посетат Драч, каде ќе бидат пречекани од свештеникот на Албанска православна афтокефална црква отец ...

Read More »

Претседателот на Македонска алијанска за европска интегрција, Стерјовски донираше учебници на македонски за ученици во општина Пустец

По повод почетокот на новата учебна 2019/2020 година вчера го посетив основното училиште „Отпорот на Горичени” во Долна Горица, општина Пустец. Пратеникот во албанскиот Парламент од единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанска за европска интегрција (МАЕИ) и лидер на партијата, Васил Стерјовски беше во посета на учениците во општина Пустец на кои им подари учебници по македонски јазик, математика ...

Read More »

Центарот за информативна поддршка Нов Контакт – Македонија од Скопје донираше книги за македонската заедница во Нов Зеланд

  Со цел негување и зачувување на македонскиот јазик, литература и култура, традиционални и историски вредности, зајакнување на врската со македонската дијаспора без разлика каде и да е во светот, Центарот за информативна поддршка Нов Контакт – Македонија од Скопје, донираше 100 книги за македонската заедница во Нов Зеланд. Книгите се од македонски автори, издадени од македонски издавачки куќи и ...

Read More »

Македонија: Донација од Сојузна Република Германија за Министерството за внатрешни работи

„Во сите овие години наназад, практично од осамостојувањето на нашата земја до денес, Сојузна Република Германија беше една од оние земји кои што без нималку задршка или двоумење, даде огромен придонес во нашите напори да изградиме стабилно, демократско и просперитетно општество подготвено да стане рамноправен член на евро-атланските асоцијации“ рече денеска, меѓу другото, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по ...

Read More »

На хуманитарниот пикник на „Алкалоид“ донирани над милион денари за Здружението „Живот со предизвици“

Позиционирајќи ја општествената одговорност на врвот од агендата на своето делување, „Алкалоид АД“ Скопје и годинава ја продолжи хуманата мисија чија главна цел е подобрување и унапредување на позитивните општествени вредности. Осми пат по ред, големото алкалоидово семејство ја продолжи традицијата наречена хуманитарен пикник за вработените, членовите на нивните семејства и/или нивни пријатели. На годинешниов хуманитарен хепенинг спроведен под закрила ...

Read More »

Чешката Република дононира милион евра за македонската полиција

  Министерството за внатрешни работи, на Република Македонија денеска доби нова донација во висина од еден милион евра од Чешката Република за зголемување на капацитетите на македонската полиција, односно за набавка на техничка опрема за справување со последиците од мигрантската криза. Договорот за донација денеска во Скопје го потпишаа министерот Оливер Спасовски и чешкиот амбасадорот во Македонија, Мирослав Томан. Министерот ...

Read More »

Македонската полиција доби 45 Шкоди од Чешка донација вредна 1 милион евра (ВИДЕО)

Амбасадорот на Република Чешка Н.Е. Мирослав Томан денеска на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски му ја предаде донацијата од 45 возила од марката „Шкода“ во вредност од околу милион евра.  Министерот Спасовски му се заблагодари на амбасадорот Томан и на Владата на Република Чешка за помошта што македонската полиција ја доби од оваа пријателска земја по избувнувањето на мигрантската ...

Read More »

Албанија доби подарок од САД шест оклопни возила „хамви“

Министерство за одбрана на албанија денеска ги доби првите шест од 248, оклопни воени возила „хамви“, кои САД ги донираа во рамките на помошта на официјален Вашингтон за албанската армија во вредност од 12 милиони долари. Албанија е еден од четирите сојузници на НАТО во Европа, кои ќе добијат вакви модерни возила. Владата на САД е определена да ја зајакне вашата ...

Read More »