Tag Archives: драч

Се зголемува бројот 30 жртви во катастрофалниот земјотрес во Албанија

  Се зголемува бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес во Албанија. Најновата бројка е 30 мртви. Најкритичната точка е во Драч, поточно куќата која се урна врз главите на деветчлено семејство, меѓу нив и две двегодишни близначиња. Неуморно работат македонските заедно со италијанските пожарникари, во обид да ги извадат телата на преостанатите седум затрупани. Двајца од ова семејство беа извлечени ...

Read More »

Нов земјотрес во Албанија, 5,4 степени

Пред дваесетина минути регионот кај Драч го погоди уште еден, релативно силен земјотрес, од 5,4 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот бил на 24 километри северно од градот Драч, на 42 километри северозападно од Тирана, во Јадранско Море на длабочина од 10 километри. Пет минути по него, регионот 20 километри западно од Леже, 64 километри северозападно од Тирана, беше ...

Read More »

Македонија: Град Скопје одвои три милиони денари помош за настраданите во земјотресот во Албанија

Советот на Град Скопје на денешната седница едногласно ја донесе Одлуката за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Албанија. Со оваа одлука, како израз на солидарност за настраданите, Градот Скопје дава помош во износ од 3 милиони денари. „Во рамките на нашите технички можности уште во текот на вчерашниот ден Град Скопје упати две екипи кои се во ...

Read More »

Албанската влада прогласи вонредна состојба во Драч и Тирана

Албанската влада денеска прогласи вонредна состојба во областите на Драч и Тирана, реони кои се најпогодени од разорниот земјотрес што ја погоди земјата во вторникот, при што, според најновите податоци, загинаа 28 лица, повеќе од 40 се извлечени од урнатините, а над 750 се повредени. Премиерот Еди Рама рече дека вонредната состојба е прогласена врз основа на уставот и законите ...

Read More »

Снимка на која се гледа силата на земјотресот во Драч (Видео)

Албанија денеска во 3:55 часот наутро ја погоди силен земјотрес со јачина од 6,4 степени по Рихтер, што е еден од најсилните потреси во последните 30 години во оваа земја. Меѓу бројните снимки една посебно се издвојува зошто потврдува колку животните може да претчуствуваат опасност. Само неколку секунди пред да почне да се тресе целата зграда во албанското летувалиште Шенѓин, ...

Read More »

Во земјотресот во Албанија нема повредени македонски државјани

Од албанската полиција за Македонски весник “Илинден” велат дека засега немаат податоци за повредени или евентуално загинати македонски државјани. Сепак нагласуваат дека се уште е рано за да добија официјални податоци. Бројот на загинати во силниот земјотрес којшто ја погоди утрината Албанија постојано расте, засега официјалната бројка изнесува 15 загинати. Итните служби и армијата постојано извлекуваат тела на настрадани од ...

Read More »

Пораст на црниот биланс во Албанија, бројот на загинати достигна 15 и 600 се повредени

  Најмалку 15 луѓе загинаа, а околу 600 се повредени во земјотресот со јачина од 6,4 степени што ја погоди Албанија. Најновите податоци за жртвите ги објави албанското Министерство за одбрана, откако се пронајдени телата на уште пет жртви. Министерството за здравство соопшти дека се повредени околу 600 луѓе, а дел од нив се во тешка состојба. Околу 400 војници ...

Read More »

Маж спасен по седум часа минати под урнатини во Туман (ФОТО)

Во медиуми се појави фотографија на маж, целиот прекриен во прав, како го спасуваат од под урнатините во Туман кој утринава беше погоден од силниот земјотрес. Мажот на возраст од околу 50 години бил извлечен од под рушевините после седум часа. Тој не бил посериозно повреден, а веднаш му била укажана прва помош.

Read More »

Началникот на Армијата, генерал-потполковник Ѓурчиновски, учествуваше на конференција на началниците на армиите (А-5) во Драч

Началникот на генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, денес учествуваше на дваесет и третата конференција на началниците на генералштабови (НГШ) на армиите од земјите членки на САД-Јадранската повелба (А-5), која се одржува во Драч, Република Албанија. Учесниците на конференцијата дискутираа на темата: ,,Зајакнување на интероперабилноста и подготвеноста на НАТО за соочување со заеднички безбедносни закани и предизвици“. Генералот Ѓурчиновски во ...

Read More »