Tag Archives: Емануел Макрон

Макрон го загуби апсолутното мнозинство во Француското национално собрание

Центристичката коалиција на францускиот претседател Емануел Макрон го загуби апсолутното мнозинство во Француското национално собрание, само два месеци откако тој беше реизбран за претседател На крајот од вториот круг од вчерашните избори, кандидатите на Макрон освоија 245 места, пред левичарската коалиција Нупес и екстремно десничарскиот Национален митинг, кои направија историски пробив од 89 места. Премиерката Елизабет Борн рече дека изборниот ...

Read More »