Tag Archives: илир мета

Мета набрзо со одлука за нов датум за локални избори во Албанија 

  Албанскиот претседател Илир Мета денеска изјави дека набрзо ќе донесе одлука за нов датум за одржување на локалните избори, откако претходно ја поништи уредбата за распишување на изборите за 30 јуни. „Се до новиот датум, уредбата за одлагање на изборите е во сила и таа треба да се почитува и спроведува. Кој посакува да чекори по патот на незаконитоста, ...

Read More »

Албанскиот претседател Илир Мета му честиташе на Стево Пендаровски за претседател на  Македонија

Претседателот на Република Албанија, Илир Мета му го честиташе изборот на Стево Пендаровски за претседател на Републка Македонија. Мета во телефонскиот разговор со Пендаровски честитајќи му го изборот искажал убедување во одличната соработка во иднина не само меѓу двете земји, туку и за зајакнување на евро-атлантската перспектива на регионот. Инаку, албанските медиуми во континуитет денеска известуваа за вторит круг од ...

Read More »

Мета апелира на воздржаност и избегнување конфронтации

Албанскиот претседател, Илир Мета, реагираше по тензичната ситуација на вечерашниот протест на обединетата опозиција, упатувајќи апел протестот да продолжи на мирен начин. Протестот да продолжи на мирен начин. Избегнувајте конфронтации, порача Мета. И меѓународните претставници упатија апел да се протестира мирно и да се избегнува насилство. По тензичната ситуација пред Владата, протестантите идентична ситуација, со пробивање на полицискиот кордон, создадоа ...

Read More »

Мета не ја потпиша уредбата за нов министер за надворешни работи

Претседател Илир Мета го потпиша указот за именување на новите министри во Владата на премиерот Еди Рама, освен за Генц Цакај, кого Рама го предлага за нов шеф на дипломатијата. Претседателот ги наведува причините за враќање на уредбата за Цакај, истакнувајќи дека тој нема искуство и оти е неприфатлив неговот став за прашањето за косовските граници Фунцијата министер за Европа ...

Read More »

Илир Мета добитник на наградата „Странски политичар за 2018“

Претседателот Илир Мета е добитник на признанието „Светски политичар за 2018“ што ја доделува фондацијата „Foedus“. Признанието му се доделува за „ Промоција и зацврстување на односите и пријателството меѓу Албанија и Италија“. На гала свеченоста одржана во Рим под мотото „Еден дар за една насмевка“, претседателот на фондацијата Марио Бакини  врачувајќи му ја наградата на Мета, рече дека ова ...

Read More »

Мета не го потпиша законот за буџет за 2019 година

Претседателот Илир Мета не го потпиша Законот за буџет за 2019 година и попладнево го врати до Собранието на повторно разгледување. Во образложението се наведува дека буџетот треба да обезбеди простор за исполнување на студентските барања. “Претседателот на Републиката, Илир Мета, следејќи ја внимателно најновата политичка ситуација во земјата, поздравувајќи го широкиот јавен консензус за барањата на студентите, кои од ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија се сретна со Претседателот на Република Албанија

  Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, придружуван од членови на неговиот Кабинет и од претставници на Министерството за надворешни работи, денеска се сретна со Претседателот на Република Албанија, Илир Мета. Претседателот Мета, заедно со неговата делегација, кои денеска се во нашата земја по повод празнувањето на Денот на албанската азбука, изрази благодарност за можноста да се сретне ...

Read More »

Илир Мета не го потпиша указот за новиот министер за внатрешни работи

Претседател Илир Мета и официјално одлучил да не го става својот потпис на указот на предлогот на премиерот Еди Рама, нов министер за внатрешни работи да биде Сандер Леши. Теди Блуши, портпаролот на претседателот, соопшти дека „Претседателот на Републиката, Илир Мета не е целосно убеден за да даде доверба на кандидатурата на Сандер Леши за министер за внатрешни работи“, при ...

Read More »

Мета и Рама со спротиставени ставови за договорот за границата со Грција

Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека се согласува со премиерот Еди Рама за Договорот со Грција, но оти јасно му ставил до знаење дека истиот ќе биде ратификуван во Собранието кога Уставниот суд ќе биде во функција. Во интервју за Гласот на Америка, Мета призна дека за ова прашање имал некои несогласувања со министерот за Европа и надворешни работи Дитмир ...

Read More »

Македониците од Пустец заедно со претседателот Мета го одбележа празник Света Марена во Мала Преспа (ФОТО)

Македонците од општина Пустец, Мала Преспа го одбележаа патронот на манастриот„Света Марена“ во Туминец. На денешниот празник посветен на Света великомаченица Марина – Марена – Огнена Марија, заедно со Македонците беше и претседателот на Република Албанија, Илир Мета, кој го честиташе како што рече овој свет ден и запали свеќа за здравје. Поздравувајќи ги присутните верници, нагласи дека за кус ...

Read More »