Tag Archives: иран

МААЕ: Иран има доволно ураниум за три атомски бомби, доколку се збогати

Според дефиницијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Иран има доволно ураниум збогатен до 60 проценти чистота или блиску до степенот на оружје, што е доволно за три атомски бомби, според доверливите извештаи на МААЕ објавени денеска. Забележано е и дека Техеран сè уште ја опструира агенцијата кога станува збор за контрола над клучните прашања, објави Ројтерс. Залихите на ...

Read More »

Судирите се интензивираат ширум Иран меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата за немири и безбедносните сили се судрија со демонстрантите во неколку ирански градови поради демонстрациите против смртта на жена држена во притвор од страна на моралната полиција за неправилно носење хиџаб. Последните протести се одржаа во Техеран, Табриз, Карај, Јазд и други области, продолжувајќи со изливот на повици за правда што започна на 17 септември. Иранските власти соопштија дека ...

Read More »

Ирански дипломати запалиле документи неколку часа пред да ја напуштат Албанија

Иранските дипломати запалија документи рано денеска пред да ја напуштат земјата, откако Албанија ги прекина дипломатските односи со Иран обвинувајќи ја Исламската Република за сајбер напад извршен во јули. Вчера, во видео обраќање албанскиот премиер Еди Рама рече дека им наредил на иранските дипломати и персоналот да ја затворат амбасадата и да ја напуштат земјата во рок од 24 часа. ...

Read More »

Иран бара членство во економска алијанса БРИКС

Иран поднесе барање за приклучување кон групата БРИКС, објавија иранските медиуми. Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Саид Хатибзадех изрази надеж дека членството на Иран во БРИКС ќе донесе „дополнителни придобивки“ за сите страни. Во исто време, портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, објави дека и Аргентина поднела барање за членство во БРИКС. Но, аргентинските ...

Read More »

Иран: Можно заживување на нуклеарниот договор доколку САД ги исполнат барањата на Техеран

Иран соопшти дека напорите за заживување на нуклеарниот Договор од 2015 би можел да успее доколку САД донесат политичка одлука да ги исполнат преостанатите барања на Техеран, во момент кога преговорите влегуваат во фаза оценета од ирански дипломат како „сега или никогаш“. Влоговите се високи, бидејќи неуспех на десетомесечните преговори носи ризик од нова регионална војна, заострени санкции на Западот ...

Read More »

Ебрахим Раиси е новиот претседател на Иран

Првичните податоци од пребројувањето на гласачките ливчиња покажуваат дека Ебрахим Раиси е новиот претседател на Иран со освоени 62 отсто од гласовите на избирачите. Актуелниот умерен шеф на државата Хасан Рохани претходно изјави дека веќе има победник, без да го именува Раиси. Им честитам на луѓето за нивниот избор. Моите официјални честитки ќе дојдат подоцна, но ние знаеме кој доби ...

Read More »

Напад на нуклеарната централа Натанц во Иран, Техеран се закани со одмазда

Иранските власти го обвинија Израел за инцидент во подземната нуклеарна централа Нетанц и најавуваат одмазда, објави денеска иранската државна телевизија изјава на министерот за надворешни работи на Иран, Мохамед Џавад Зариф. Вчерашниот инцидент во нуклеарната централа Нетанц, официјален Техеран го опиша како акт на „нуклеарен тероризам“ и објави дека го задржува правото да преземе соодветни мерки против насилниците. „ Ционистите ...

Read More »

Иран ја одобри руската вакцина „Спутник V“

Иран ја одобри руската вакцина против новиот коронавирус, потврди во вторникот во Москва иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф, чијашто земја тешко настрада во пандемијата но поради одредени пречки одлучи да не ги увезува западните вакцини. „Вакцината Спутник V вчера е регистрирана во Иран. Ја одобрија нашите здравствени власти и наскоро, се надеваме, ќе можеме да ја купиме ...

Read More »

The New York Times: Израел стои зад убиството на архитектот на иранската нукеларна програма

Израел е одговорен за вчерашниот атентат врз главниот ирански нуклеарен научник, Мохсен Фахризадех, јави The New York Times, повикувајќи се на тројца неименувани разузнавачки службеници. Текстот на весникот е објавен откако неколку ирански официјални лица ја обвинија еврејската држава за неговото убиство. Весникот наведува дека не е јасно дали Вашингтон однапред знаел за нападот, но потсетува дека Израел и САД ...

Read More »

Во тајна операција во Иран убиен вториот човек на Ал Каеда

Вториот човек на Ал Каеда, обвинет за организирање на смртоносните бомбашки напади во 1998 година на две американски амбасади во Африка, бил убиен од израелски агенти во Иран во август, објави Њујорк тајмс. Вториот по ранг човек во Ал Каеда, Абдула Ахмед Абдулах, го убиле двајца мажи на мотоцикал во Техеран на 7 август, објави „Тајмс“ на 13 ноември. Абдулах ...

Read More »