Tag Archives: иран

Продолжуваат протестите во Иран

На антивладините протести во покраината Исфахан, во Иран, загинале петмина демонстранти. Демонстрантите настрадале за време на нападот врз зградата на гувернерот во Кехдериџан, во покраината Исфахан. Иранскиот портал „Асриран“ потврди дека во текот на нападот загинале вкупно петмина демонстранти. Според наводите на Раџа њуз, за време на протестите во Наџафабад, исто така во покраината Исфахан, загинале четири лица, од кои двајца полицајци и ...

Read More »

Антивладини протести во Иран двајца загинати (ВИДЕО)

Иранската влада денеска упати „сурово“ предупредување до анти-владините демонстранти дека „ќе ја платат цената“ поради протестите во кои двајца луѓе беа убиени. Според министерот за внатрешни работи, Рахмани Фазли, поради злоупотребата на социјалните мрежи од неколку индивидуалци, во државата се ширело насилство и страв. Тој се закани дека таквото однесување бара да биде скршено. Информациите за ширењето на протестите главно ...

Read More »

Иран: Франција потикнува криза на Блискиот Исток 

  Иран ја критикуваше француската политика на Блискиот Исток, наведувајќи дека ја поттикнува регионалната криза, бидејќи Париз е “пристрасен и едностран “.Критиката на иранското Министерство за надворешни работи  дојде еден ден откако францускиот министер за надворешни работи, Жан-Ив Ле Дриан, го обвини Техеран за амбиции на Блискиот Исток. Портпаролот на Министерство за надворешни работи, Бахрам Гасеми, изјави дека “се чини ...

Read More »

Земјотрес од 7,3 степени во Ирак и Иран (ВИДЕО)

  Земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала, вечерва го погоди реонот на градот Халабџа во Ирачки Курдистан, во близина на границата помеѓу Ирак и Иран. Епицентарот бил југозападно од Халабџа, на 103 километри југоисточно од ирачкиот град Сулејманија. Според европскиот медитернаски сеиозмолошки центар, земјотресот бил 7,4 степени, на длабочина од 10 километри и 32 километри северно од иранскиот ...

Read More »

Иран: Се отвори најголемата книжарница во светот

Љубители на книгите, ова е идеалната дестинација за вас. Најголемата книжарница во светот штотуку се отвори во Техеран, Иран. Книжарницата Book Garden е џиновска градба со покрив послан со зеленило и се протега на површина од околу 14.000 квадратни метри. Во неа се наоѓаат полици долги околу 20 километри со книги. Проектот е дел од поголем комплекс на површина од ...

Read More »

Терористички напади во Техеран (ВИДЕО)

  Утрово непознати напаѓачи почнале да пукаат по ѕидовите на парламентот во Иран. Веќе е познато дека најмалку две лица се повредени. Покрај тоа, напаѓачите може да зеле неколку заложници. Според зборовите на пратеникот Илија Хазрати, напаѓачите влегле во парламентот со две пушки калашников и пиштол. Според информациите на агенција Tasnim во нападот учествуваат тројца вооружени мажи. Пукањето во парламентот ...

Read More »

Русија и Иран е неприфатлив американскиот напад врз Сирија

  Рускиот претседател Владимир Путин и Иранскиот претседател Хасан Рохани истакнаа дека е неприфатлив американскиот напад врз Сирија кој претставува прекршување на меѓународните норми. Според писменото соопштение на прес центарот на Кремљ, Путин и Рохани одржаа телефонски разговор на барање на Иран. Путин и Рохани меѓудругото истакнаа дека треба да се оствари објективна и независна истрага во врска со тврдењата ...

Read More »