Tag Archives: Избори

Баша предлага преодна влада во Албанија пред секои избори

Пред секои избори додека Албанија не стане членка на ЕУ да се формира преодна влада, која ќе гарантира фер и слободни избори, предлага лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша. Тој вели дека на таков начин ќе се оневозможи притисокот врз гласачите и администрацијата, злоупотребата на јавните фондови и државните средства и улогата на лицата со криминални ...

Read More »

Баша: Потребни се предвремени избори

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија (ПД), Љуљзим Баша, порача дека земјата мора да оди на предвремени избори за да има легитимна влада. По средбата со репортерите на Советот на Европа, тој во изјава за новинарите додаде дека „трпението кај народот е при крај“ и оти е време Социјалистичката партија да размисли за злото што и го прави на земјата ...

Read More »

Македонија: Собранието ќе се распушти на 11 февруари

Собранието ќе биде распуштено на 11 февруари по што ќе бидат распишани предвремените парламентарни избори, кои треба да се одржат на 12 април. На средбата со новинарите, претседателот на Собранието, изјави дека изборите треба да се одржат во рок од 60 дена од распуштањето на законодавниот дом. Потоа, како што посочи Џафери, нема да има можност за ратификација на протоколот ...

Read More »

Британија на вонредни избори на 12 декември

  Велика Британија ќе одржи избори на 12 декември, откако пратениците изгласаа поддршка за предлогот, по неколкумесечниот застој со брегзитот, објави Би-би-си. Со разлика од 438 наспрема 20 гласа, долниот дом на британскиот парламент го одобри предлог-законот, отворајќи го патот за првите декемвриски избори во земјата уште од 1923 година. Предлог-законот сè уште треба да биде одобрен од лордовите, но може ...

Read More »

Баша бара предвремени избори во Албанија, по примерот на Македонија

  Лидерот на Демократската партија на Албанија, Љуљзим Баша бара државата да го следи примерот на Македонија и да се спроведат избори. Тој вели дека албанската Влада треба да преземе одговорност за неуспехот на преговорите со ЕУ и да му го врати мандатот на албанскиот народ. Баша вели дека само со нова, легитимна влада која ќе го води процесот на ...

Read More »

Македонија: Премиерот Заев повикувам на брзи предвремени парламентарни избори

Предвремени парламентарни избори најбрзо што може. Ова е предлогот кој премиерот Зоран Заев утре ќе го изнесе на лидерската средба кај претседателот Пендаровски. Шефот на македонската влада на овој чекор се одлучил по епилогот од Брисел, каде што Македонија не доби датум за почеток на преговори. Заев истакна дека на седницата на Европскиот совет ни била нанесена голема неправда, а ...

Read More »

Унгарската опозиција ја освои Будимпешта, Карачоњи нов градоначалник

  Нов градоначалник на Будимпешта е Ѓерѓељи Карачоњи, кандидатот кој беше поддржан од неколку опозициски партии, покажаа резултатите од локалните избори по околу 80 отсто од преброените гласови. Карачоњи освоил 50,1 отсто од гласовите, додека Иштван Тарлош, кандидатот на владеачката партија Фудес на премиерот Виктор Орбан доби 44,8 отсто од гласовите. Локалните унгарски медиуми јавуваат дека Тарлош веќе му честитал ...

Read More »

Рама до опозицијата: Парламентарни избори во 2021

  Парламентарните избори ќе се одржат во јуни 2021 година. Ова е одговорот на албанскиот премиер Еди Рама, со кој ги отфрли гласините дека може да ма предвремени избори по усвојувањето на изборните реформи и најавата на опозицијата дека се подготвува за предвремени парламентарни и локални избори на ист датум. Изборите ќе бидат во 2021 година што се однесува до ...

Read More »

Мета: Не се плашам од мислењето на Венецијанската комисија

Албанскиот претседател Илир Мета е убеден дека со одложувањето на изборите на 30 јуни го бранел Уставот и политичкиот плурализам и оти воопшто не се плаши од мислењето на Венецијанската комисија. Ставот на Мета следува откако беше објавена информација дека мислењето на Венецијанската комисија е дека тој го прекршил Уставот со уредбата за одложување на локалните избори, иако официјално треба ...

Read More »

ОСБЕ во Тирана ќе одржи тркалезната маса со вонпарламентарна опозиција за изборните реформи

Конференција на високо ниво за изборните реформи ќе се одржи во Тирана на 25 септември. Веста беше потврдена од ОСБЕ за решвање на проблемите со изборниот законик. „Присуството на ОСБЕ останува подготвено да ги поддржи албанските власти во навремено и сеопфатно спроведување на изборната реформа, адресирајќи ги сите препораки на ОСБЕ-ОДИХР и на националните и меѓународните засегнати страни. Присуството на ОСБЕ ...

Read More »