Tag Archives: кина

Голема воена парада одбележана 70-годишнината од создавањето Народна Република Кина

Во Пекинг во вторникот беше одбележена 70-годишнината од создавањето на Народна Република Кина со голема воена парада во престолнината, следена со големо внимание од претседателот Кси Џинпинг. Ова е најважниот настан годинава во Кина соочена со низа предизвици, вклучително и речиси четиримесечните антивладини протести во Хонгконг и трговската војна со САД која ја погаѓа кинеската економија. Кси, облечен во костум ...

Read More »

Ескалација на протестите во Хонг Конг (ВИДЕО)

Еден полицаец пукаше со пиштол на денешните протести во Хонг Конг, што е прва употреба на оружје откако почнаа демонстрациите во јуни. Ова е истотака прв протест за време на којшто полицијата излезе пред демонстрантите со водени топови. д полицијата за локалните медиуми велат дека пукањето било предупредување кон демонстрантите, a неколку полицајци се пренесени во болница.

Read More »

Гутереш разговарал со кинескиот претседател Џинпинг за Ујгурите 

  Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш на средбата со кинескиот претседател Кси Џинпинг разговарал за ситуацијата со Ујгурите од регионот Ксинџијанг. Гутереш му порачал на Џинпинг дека човековите права мора целосно да бидат почитувани дури и во борбата против тероризмот и екстремистичкото насилство. Според соопштението, разговорот на средбата која се одржала на 26 април бил срдечен и искрен. Кина ...

Read More »

Ким Џонг-ун е во официјална посета на Кина (ВИДЕО)

По неколкудневните шпекулации, потврдено е дека севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, е во посета на Кина, објави Би-би-си. Посетата, потврдена од Кина и од Северна Кореја, е прва официјална посета на странска држава од Ким откако ја презеде функцијата во 2011 година. Според информациите, Ким имал успешни разговори со кинескиот лидер Си Џинпинг во Пекинг, пренесе кинеската новинска агенција „Синхуа“. За ...

Read More »

Помошта од Народна Република Кина е значење за инфраструктурната модернизација на Македонија (ВИДЕО)

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со владината делегација денеска во Будимпешта оствари средба со Премиерот на Народна Република Кина, Ли Кечијанг и владина делегација на Народна Република Кина. Народна Република Кина е докажан пријател на Македонија, а нашите билатерални односи се исклучително добри и во таа насока очекувам плодна соработка помеѓу нашите две земји во иднина”, ...

Read More »

Трета конференција на Кина и земјите од Централна и Источна Европа се одржа во Охрид

На отворањето се обрати на претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов. Иницијативата е особено важна за регионалната соработка и за развојот преку трговската размена, инвестиците и инфраструктурата, оценија организаторите на конференцијата. Улогата на човечкиот капитал во рамките на иницијативата за меѓународен економски развој „Еден појас, еден пат“ ќе биде во фокусот на третата меѓународна конференција на Кина и земјите ...

Read More »

Центарот за културна меѓу Кина и 16 земји на Централна и Источна Европа со седиште во Македонија

Иницијативата на Кина со процесот „16+1“ има цел да ја интензивира и прошири соработката со 11-те земји членки на ЕУ и петте балкански земји. Со  потпишување на Меморандумот за разбирање меѓу министерствата за култура на 16 земји од Централна и Источна Европа и Народна Република Кина (Иницијатива 16+1) се воспоставува Координативен центар за културна соработка на Иницијативата чие седиште ќе ...

Read More »

Tајфунот Хато во Кина однесе 12 животи (ВИДЕО)

Tајфунот Хато кој го зафати јужниот кинески регион во близина на Хонг Конг, според последните податоци, загинаа 12 лица. Во Макао загинаа осум лица, меѓу кои и двајцата мажи кои минатата ноќ се пронајдени во паркинг гаражата, а 153 лица се повредени. Тајфунот предизвика и големи поплави, а силниот ветар ги кршеше прозорците и вратите. Многу домаќинства останаа без вода ...

Read More »

Кина ја создаде најголемата пловечка соларна фарма во светот

  Кина е една од најзагадените земји во светот, велат податоците на Светската здравствена организација.  Пекинг е познат по тоа што е прилично загаден. Но, неодамна Кина си постави за цел да стане лидер во обновливата енергија. Кинеската влада најави дека ја завршија изградбата на најголемата лебдечка соларна фарма во светот која сега произведува енергија. „Sungrow Power Supply“ ја изгради ...

Read More »

Воена вежба Кина и Русија на Балтичко море

Кинеската морнаричка флота се упати кон Балтичкото море , за да учествува на заедничката воена вежба со Русија. Кон овој регион биле упатени три бојни бродови , предводени од кинески разурнувач, вонепосредна близина каде воена вежба изведуваше морнарицата од земјите на НАТО алијансата. Како што се наведува, кинеските борбени морнарички сили треба да се сретнат со руските воени бродови за ...

Read More »