Tag Archives: кина

Кина ќе продолжи да ги охрабрува компаниите да инвестираат во Македонија

  Традиционалното пријателство меѓу Македонија и Кина има силна основа и верувам дека која било партија да дојде на власт нема да ја промени таа политика кон Кина, изјави високиот претставник на кинеското Министерство за надворешни работи Лу Шан на средбата со новинарите од земјите од Централна и Источна Европа во рамки на процесот „16+1“. Како и да се промени ...

Read More »

Кина потроши 350 милиони долари на мост кој завршува во пустина

  Кинеската влада инвестираше 350 милиони долари во мост кој ја поврзува со Северна Кореја. Мостот на New Yalu River беше предвидено дневно да превезува по 20.000 автомобили и да служи за трговска и патничка размена со Северна Кореја, но иако првично требаше да се пушти во употреба во 2014-та година проектот е целосно прекинат. Тоа што најмногу разочарува е ...

Read More »

Министерот за надворешни работи на Македонија учествуваше на Форумот “Еден појас, еден пат” во Пекинг

Заменик претседателот на Владата на РМ и Министер за надворешни работи, Никола Попоски, учествуваше на Форумот “Еден појас, еден пат” што се одржува во Пекинг, Народна Република Кина. На Форумот, на кој учествуваат голем број шефови на држави и влади, се разговараше за перспективите и за идните активности во рамките на овој кинески мега-проект за инфраструктурно и економско поврзување на ...

Read More »

Земјотрес од 5,5 степени ја погоди Кина

4 лица загинале во земјотресот со сила од 5,5 степени кој ја погодил автономната покраина Синџар Ујгур во северозападот на Кина јавуваат новинските агенции. Кинескиот сеизмолошки центар соопштил дека, земјотресот бил евидентиран денес во раните утрински часови во 05.58 часот според локално време. Епицентарот за земјотресот се наоѓал во Ташкорган Таџик во провинцијата Кашгар во Синџар Ујгур. Земјотресот се случил на длабочина ...

Read More »