Tag Archives: Македонската фудбалска репрезентација

Историја: Македонската фудбалска репрезентација на Европско првенство

Македонската фудбалска репрезентација се пласираше на Европското првенство следното лето, откако ја совлада Грузија со 1-0 на гостувањето во Тбилиси во рамки на финалниот бараж натпревар. Стрелец на единствениот гол беше Горан Пандев во 56-тата минута од натпреварот по една прекрасна акција на Елиф Елмас и Илија Несторовоски. Македонија на својот дебитантски настап на континенталниот турнири ќе игра во рамки ...

Read More »

Македонија со напредок на ФИФА ранг-листата

Македонската фудбалска репрезентација забележа напредок на најновата ФИФА ранг-листа. По победата над Косово во баражот за пласман на ЕП, како и по ремијата со Естонија и Грузија, македонската репрезентација напредуваше за едно место на рангирањето на ФИФА. Благодарение на учинокот од претходната репрезентативна пауза, Македонија собра пет поени и скокна за едно место на листата и сега има вкупно 1365 ...

Read More »

Македонските фудбалери со прогрес од две места на најновата ФИФА ранг листа

Македонската фудбалска репрезентација бележи скок од две места на ФИФА ранг-листата објавена денеска и сега е на 69. место. Прогресот на „црвено-жолтите“ се должи на победата над Летонија во Рига и нерешениот резултат со Израел во септемвриските дуели од квалификациите за ЕУРО 2020. Од противниците на Македонија во квалификациите за ЕП, на септемвриското рангирање на ФИФА, најдобро котира Полска – ...

Read More »