Tag Archives: Македонското друштво “Илинден“-Тирана

Македонското друштво “Илинден“-Тирана упатува честитки до првата група студенти кои го завршија првиот циклус по македонски јазик на Факултетот за странски јазици во Тирана

Македонското друштво “Илинден“-Тирана упатува честитки до првата група студенти кои го завршија првиот циклус по македонски јазик на Факултетот за странски јазици во Тирана. Драго ни е што со големиот интерес за македонистиката на Факултетот во Тирана се потврди исправноста на заложбите што нашето друштво заедно со Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при УКИМ и неговиот тогашен ...

Read More »

Македонското друштво “Илинден”-Тирана упати честитка до лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по повод двојната изборна победа, на претседателските и парламентарните

Македонското друштво “Илинден”-Тирана во име на членовите и Македонците во Албанија денеска упати честитка до лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по повод двојната изборна победа,на претседателските и парламентарните. Татковината Македонија уште еднаш ја покажа својата зрелост со одржувањето на мирни и демократски избори. Македонските граѓани одбраа кој ќе ги води во наредните четири години. ВМРО-ДПМНЕ со која Вие ...

Read More »

Ексклузивно интервју со г-дин Никола Ѓурѓај, Претседател на Македонското друштво “Илинден”-Тирана, за Централниот совет на Македонците во Германија

Кои значајни пресвртници и успеси успеавте да ги постигнете досега како претседател на Македонско друштво “Илинден”-Тирана? НЃ: Идејата за формирање на македонското друштво “Илинден”-Тирана дојде од неколкумина млади Македонци, а целта беше поинакво дејствување од дотогаш практикуваното, за заштита и афирмација на Македонците во Република Албанија. Еве, 15 години од формирањето на македонското друштво “Илинден”-Тирана се бори за заштита на ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден“-Тирана достави барање до Општина Дебар за поставување спомен плоча во село Ербеле зa Горан Стефановски

  Македонското друштво “Илинден“-Тирана бара од општина Дебар и Советот на град Дебар во село Ербеле, Административна единица Маќеларе, општина Дебар, да биде поставена спомен плоча за истакнатиот македонски драмски автор Горан Стефановски, по потекло од цело Ербеле, во чест на Македонско националното малцинство кои живеат во селото, во Административна единица Маќеларе. Стефановски потекнува од селото Ербеле – неговиот дедо ...

Read More »

Честитка по повод Меѓународен ден на мајчиниот јазик од Македонското друштво “Илинден“-Тирана

По повод одбележувањето на Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, 21 февруари, Македонското друштво „Илинден“ – Тирана упати честитка до припадниците на македонското национално малцинство во Република Албанија, како и до сите Македонци ширум светот, порачувајќи дека „македонскиот јазик е наше минато, сегашност и иднина“. Честитајќи ви го денешниот ден, сакаме да го истакнеме значењето на образованието на мајчин јазик, бидејќи ...

Read More »

Петнаесет години постоење на Македонското друштво “Илинден”-Тирана

  На 6 февруари 2009 година беше формирано Македонското друштво “Илинден”-Тирана, а оваа година се навршуваат петнаесет години од неговото постоење и работа.  Македонско друштво “Илинден”-Тирана е регистрирано во Основниот суд во Тирана, а со цел заштита и афирмација на македонскиот етнички, јазичен, културен, верски, историски и државен идентитет на Македонско национално малциство во Република Албанија. Од особено значење за ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден“-Тирана донираше во библиотеката на албанскиот парламент примероци од фотоалбумот со „Народни носии на македонското национално малцинство во Албанија“, брошуратa на работната група на словенските малцинства при ФУЕН и весник “Илинден“ 

Македонското друштво “Илинден“-Тирана на Библиотеката на Собранието на Република Албанија и донира изданија на македонскиот весник “Илинден“ и другите изданија објавени од друштвото. По претходната донација, сега друштвото ги донира новите броеви на весникот од 57 до 60 издание, фотоалбумот со „Народни носии на македонското национално малцинство во Република Албанија“ на албански и на македонски јазик и брошуратa на работната група ...

Read More »

Честитка од Македонскот друштво “Илинден“-Тирана по повод големиот Христијански празник Водици

Македонското друштво “Илинден“-Тирана од името на сите Македонци во Република Албанија, упати честитка до Поглаварот на МПЦ-ОА, неговото блаженство архипископ Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите православни верници по повод големиот Христијански празник Водици. Богојавление е настан што просветлува и не поучува на прочистувањето кога постои вистинската верба,се наведува во честитката и се посочува дека радувајќи се на ...

Read More »

Македонското друштво “Илинден“-Тирана: Отворањето на воннаставните модули на македонски јазик, историски ден за Македонците во Албанија

Македонското друштво “Илинден“-Тирана го оценува како историски ден за Македонците во Република Албанија, денешното свечено отворање на воннаставни модули на македонски јазик, литература и култура во Универзитетот во Тирана. Потсетува дека иницијативата реактивирање на лекторатот по македонски јазик во Тирана беше отпочната во декември 2022 година, кога беше остварен работен состанок со тогашната директорката на МСМЈЛК при УКИМ, проф. д-р ...

Read More »

Македонското друштво “Илинден“- Тирана ја поздрави одлуката на судот во Пешкопеја за притвор на „издавачите“ на лажни потврди за „бугарско потекло“

Македонското друштво „Илинден“-Тирана, ја поздрави одлуката на судот во албанскиот пограничен град Пешкопеја, кој денеска им изрекол мерка притвор на трите лица вмешани во издавањето лажни потврди за „бугарско потекло“, во административната единица Острени, област Голо Брдо. Се надеваме дека полицијата нема да остане со толку. Очекуваме  истрагата да се прошири и во други области и населени места каде што ...

Read More »