Tag Archives: Панди Јани

Панди Јани претседател на огранокот на Партијата на слободата: Не се делете од македонското ткиво, кажете гласно дека сме Македонци

Панди Јани ретседател на огранокот на Партијата на слободата за областа Мала Преспа на поранешниот албански претседател Илир Мета побараа од Македонците во Република Албанија на попис на населението и домаќинствата, што почна денска да не потклекнуваат под никаков притисок и да се изјаснат она што единствено се-Македонци. Го повикувам својот македонски народ да не потклекнува под никаков притисок и ...

Read More »

Мета од Пустец: Да овозможиме прекрасната македонска заедница да го зачува својот национален идентитет

Во Пустец попладнево беше одржан изборен собир на кој пред жителите се претстави кандидатот за градоначалник Панди Јани, а се обрати и лидерот на Партијата на слободата, Илир Мета. Овде живее една прекрасна заедница, за која, добро знаете имам посебна почит. И кога бев претседател на државата, Пустец беше општина која најмногу сум ја посетувал во мојот петгодишен мандат. И ...

Read More »

Коалицијата „Заедно победуваме“ ја започна изборната кампања во Пустец со промоција на Панди Јани за градоначалник

Коалицијата „Заедно победуваме“ предводена од Партијата на слободата на поранешниот албански претседател Илир Мета, ја започна изборната кампања во Пустец, со промоција на Панди Јани за градоначалник и членовите за 15 члениот општински совет. Во Пустец го промовираме идниот градоначалник на општината, Панди Јани и со структурите на Заедничкиот штаб на Коалицијата „Заедно победуваме“, на која учествува и пратеникот Едмонд ...

Read More »

Јани ги повика граѓаните слободно да го дадат својот глас на локалните избори во Албанија

Кандидатот за градоначалник на единствената македонска општина во Албанија Пустец, Панди Јани обвини дека актуелната локална власт започнала да врши притисок врз општинската администрација и ги повика граѓаните да не плашат и слободно да го дадат својот глас. Локалните власти исплашени од поразот што им следува на 14 мај, започнаа да вршат притисок врз општинската администрација. Ги повикувам сите вработени ...

Read More »