Tag Archives: pregovori

Џејмс Петифер: Време е да прекинат преговорите за името

  Во својот говор од 15-ти април, 2018 година, како што пишува атинскиот весник „Катимерини“, Генералниот секретар на НАТО, Џенс Столтенберг, ги повика Грција и Турција да ги подобрат меѓусебните односи, и изјави дека нивните моментални проблеми, кои доведоа до воена жртва минатата недела не се проблем на НАТО. На прв поглед, ова е разумно гледиште од истакната меѓународна личност, ...

Read More »

Албанија доби препорака за ЕУ

  Европската комисија (ЕК) денес препорача отворање преговори за членство со Албанија. “Комисијата денес му предлага на Советот на министри (претставнице на земјите членки) да донесе одлука за отворање преговори за членство со Албанија, изјави денес шефицата на ЕУ дипломатијата Федерика Могерини. “Одлуката се заснова на проценка на напредокот направен од овие две земји во препораките од 2016 година и ...

Read More »

Македонците во Бугарија се приклучуваат кон кампањата на ММДЧП „Нашето име е Македонија“ и бараат веднаш да запрат антимакедонските преговори за името

Најновите билборди за „Нашето име е Македонија“ содржат пораки за Македонците во Република Македонија од потчинетите Македонци од Пиринска Македонија, во кои се вели: „Не ми го одземајте името и идентитетот“. „Се мачиме да ги оствариме нашите основни човекови права и да се признае на тоа што сме – Македонци. Бугарија не го признава нашето постоење и не’ прогонува само ...

Read More »

Рама: Време е Албанија и Македонија да започнат преговори со ЕУ

Премиерот Еди Рама од Лондон, побара ЕУ да биде повеликодушна кон Албанија и Македонија. Во својот говор на Самитот за Западен Балкан, албанскиот премиерот рече дека Србија и Црна Гора напредуваат на патот кон Европа, но време е Албанија и Македонија да започнат преговори. „Брисел треба да биде похрабар,“ рече Рама.

Read More »

Хан: Македонија ќе добие препорака за почеток на преговори со ЕУ

  Почеток на преговорите за Македонија најави еврокомесарот Хан. Ова може да се случи на јунскиот самит, што ќе биде потврдено од Европскиот совет, вообичаено на самитот во декември. За премиерот Заев, кој учествуваше на конференцијата организирана од фондацијата „Фридрих Еберт“ во Берлин, 2018- та е клучна година за Македонија. Европската унија ќе препорача почнување преговори со Македонија, најави еврокомесарот ...

Read More »

Европската слободна алијанса се приклучи на повикот на ММДЧП за прекинување на антиимакедонските преговори за името

Европската Слободна Алијанса се приклучи на повикот на ММДЧП да се стави крај на антимакедонските преговори за името и повика на поддршка за Македонија за остварување на најосновното право за самоопределување. “ЕФА е единствената европска политичка партија која го брани правото на самоопределување, право засновано на меѓународното право. Правото да одлучувате за сопствената иднина истовремено значи и право да ја дефинирате ...

Read More »

Рама: ЕУ ги фаворизира Србија и Црна Гора, но не и Македонија и Албанија

Премиерот на Албанија Еди Рама присуствуваше на Меѓународната конференција за зајакнување на интеграцијата на Западен Балкан во Софија, во рамки на којашто изјави дека Европската унија фаворизира земји како Србија и Црна Гора, но не и Албанија и Македонија, и покрај нивната голема посветеност кон процесот на евроатланска интеграција. „Ние целосно го поддржуваме фактот дека Србија и Црна Гора веќе ...

Read More »

Албанија очекува препорака за почеток на пристапните преговори со ЕУ

  Албанија очекува Европската Унија да го признае напредокот и напролет да препорача почеток на пристапните преговори, изјави албанскиот министер за надворешни работи, Дитмир Бушати. Тој го поздрави тоа што Бугарија го постави Западен Балкан како главен приоритет во нејзиното претседавање и изрази убеденост дека следните месеци ќе бидат клучни за земјите од регионот. „Додека се приближуваме кон бугарското претседавање со ...

Read More »

Германската канцеларка почна преговори за нова коалиција

  Германската канцеларка Ангела Меркел денеска почна преговори со две помали партии за формирање нова владејачка коалиција во Германија. Христијанско демократската унија (ЦДУ) на Меркел и нејзиниот традиционален баварски партнер Христијанско социјалната унија (ЦСУ), заедно освоија околу една третина од гласовите на изборите на 24 септември, што не е доволно за да владеат сами.Социјалдемократска партија на Германија (СПД), со која ...

Read More »